Demografski razvoj stanovništva BiH | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Demografski razvoj stanovništva BiH". Rad ima 28 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

OTVORENI UNIVERZITET APEIRON
PRAVNI FAKULTET U TRAVNIKU
PREDMET: SOCIOLOGIJA DRUŠTVENIH I PRAVNIH NAUKA
TEMA: DEMOGRAFSKI RAZVOJ STANOVNIŠTVA BOSNE I HERCEGOVINE
SEMINARSKI RAD
Travnik, mart 2010. godine
Sadržaj:
UVOD...................................................................................................1
PODJELA DEMOGRAFIJE.................................................................2
DEMOGRAFSKI METOD....................................................................4
VJERSKA STRUKTURA OSMANSKE BOSNE.................................9
4.1. PROCES PRIHVATANJA ISLAMA..............................................9
4.2. MILLET SISTEM.........................................................................10
4.3. BOSNA SREBRENA..................................................................11
4.4. PRAVOSLAVNA CRKVA...........................................................12
4.5. SEFARDI.....................................................................................13
STANOVNIŠTVO BOSNE I HERCEGOVINE....................................16
5.2. PODACI IZ PROŠLIH POPISA...................................................20
DEMOGRAFIJA PREMA CIA WORLD FACTBOOK 2008...............20
6.1. UKUPAN BROJ STANOVNIKA.................................................20
6.2. DOBNA STRUKTURA................................................................20
6.3. PROSJEK GODINA....................................................................21
ZAKLJUČAK.....................................................................................24
LITERATURA....................................................................................25
UVOD
Demografija je nauka o stanovništvu. Etimologija grčke riječi demografija (demos narod; graphein opisivati) upravo objašnjava njeno osnovno značenje. Termin demografija uveo je prvi put u naučni rječnik A. Guillard (1799-1876) u djelu Elementi humane statistike ili komparativna demografija (Pariz 1855.). Guillard-ova definicija je veoma široka i bliska današnjem shvatanju pojma demografije. Po njemu, “demografija je po predmetu istraživanja sinonim zakona o stanovništvu. Zakon stanovništva u najširem smislu riječi znači zakon ili cjelokupnost zakona prema kojima čovječanstvo ostvaruje svoj napredak, najprije brojčano, a kasnije u pogledu obrazovanja, moralnih vrijednosti i snaga, kao i standarda”. Dalje, A. Guillard je demografiju definisao kao “prirodnu i društvenu nauku ljudske vrste”, a u užem smislu kao “matematičko znanje o stanovništvu, o njegovim opštim kretanjima, o njegovom fizičkom, građanskom, intelektualnom i moralnom stanju”.
2.PODJELA DEMOGRAFIJE
Najčešća podjela je na materijalnu i formalnu demografiju.
Materijalna ili sadržajna demografija se dijeli na opštu, primjenjenu i posebnu.
Opšta ili teorijska demografija daje opšta znanja o stanovništvu koja se mogu smatrati zajedničkim za sve populacije. Ona se ne odnosi na konkretno stanovništvo. U opštu demografiju spadaju: izučavanje teorija o stanovništvu, proučavanje opštih zakonomjernosti i pravilnosti u kretanju stanovništva, u promenjama demografskih struktura, zatim proučavanje faktora koji deluju na kretanja i strukture, kao i ispitivanja međuzavisnosti kretanja i struktura. Tako se, na primjer, kod svih populacija sa utvrđenim sekularnim tendencijama u pogledu kretanja nataliteta (na primer, njegovo dugoročno opadanje) ispoljavaju izvjesne promjene u starosnoj strukturi koje su karakteristične za posmatrane tendencije (dugoročno opadanje nataliteta utiče na opadanje udjela mladog, i porast udjela sredovječnog i starog u ukupnom stanovništvu, itd.). Ili, prelaz od nekontrolisanog režima fertiliteta neke populacije (kontrola rađanja uglavnom se ne primenjuje od strane supružnika) na kontrolisani režim (gotovo svi, odnosno većina bračnih parova primjenjuju kontrolu rađanja i planiranje porodice) propraćen je gotovo uvijek sličnim promjenama u kretanju plodnosti ženskog stanovništva po starosti, po trajanju braka i nekim drugim karakteristikama. Pored navedenih primjera, u okviru teorijske demografije utvrđen je niz drugih pravilnosti i zakonomjernosti, na primjer, empirijski tipovi stanovništva i teorijski modeli, zakonitost promjena u ekonomskim strukturama stanovništva u zavisnosti od socijalnog i ekonomskog razvoja, smrtnost muškog i ženskog stanovništva kod visokog ili niskog nivoa mortaliteta po starosti, uticaj endogenih i egzogenih uzroka smrti po starosti, struktura umrle odojčadi po starosti kod populacija sa niskim, srednjim i visokim mortalitetom odojčadi, povezanost između kretanja smrtnosti (naročito smrtnosti odojčadi) i kretanja nataliteta, zavisnost stopa aktivnosti od demografskih, ekonomskih i drugih faktora, itd.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET