Uticaj alkohola na bezbednost saobraćaja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj alkohola na bezbednost saobraćaja". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Tema : UTICAJ ALKOHOLA NA BEZBEDNOST SAOBRACAJA
Predmet : BEZBEDNOST SAOBRACAJA
SADRŽAJ:
1 UVOD
2 UTICAJ ALKOHOLA
2.1.Stanja alkoholisanosti
2.1.1 Blaga alkoholisanost
2.1.2 Umerena alkoholnost
2.1.3 Srednja alkoholisanost
2.1.4 Teska alkoholisanost
2.1.5 Veoma teska alkoholisanost
2.1.6 Potpuna alkoholisanost
2.2 Alkoholizam i saobracaj
2.3 Metabolizam alkohola(resorpcija alkohola)
2.4 Faktori koji uticu na resorpciju alkohola
2.5 Delovanje alkohola na sposobnosti vozaca
2.6 Dejstvo alkohola na organizam vozaca
2.7 Dejstvo alkohola na najvisi deo nervnog sistema
2.8 Dejstvo alkohola na culo vida
2.9 Dejstvo alkohola na koordinaciju misica
3 DEJSTVO ALKOHOLA NA PSIHOFIZICKU AKTIVNOST COVEKA
3.1 Metoda i stepen utvrdjivanja alkoholisanost u saobracaju
3.2 Opadanje sposobnosti u oblastima pojedinih cula
4 ZAKLJUCAK
5 LITERATURA
1 UVOD
Postoje razni poroci koji unistavaju coveka i njegov zivot uopste. Medjutim, alkohol je jedan od najcescih i najstrasnijih. Ljudi koji konzumiraju alkohol i pritom ucestvuju u saobracaju, ne samo da ugrozavaju sebe i svoj zivot,vec ugrozavaju i zivote ostalih ucesnika u saobracaju, odnosno opasni su po celu okolinu.
Slika 1 – mesto saobracajne nesrece
2 UTICAJ ALKOHOLA
Alkohol se smatra jednim od najvecih uzroka saobracajnih nezgoda. Uticaj na coveka zavisi od kolicine alkohola u organizmu.
Uticaj alkohola na vozacke sposobnosti nije isti na sve ljude. On zavisi i od telesne težine, uzrasta, fizicke kondicije, metabolizma i raznih drugih faktora. Ipak, u kolicinama preko 0,30 mg/ml alkohol ima veoma negativan uticaj na sve vozace, bez obzira na licne karakteristike.
Iako mnogi misle da im prisustvo alkohola ne smeta (neki cak misle i da poboljsava vozacke sposobnosti) on utice na nas nervni sistem hteli mi to ili ne. Los uticaj ogleda se pre svega u losijem opazanju, procenjivanju i sporijoj reakciji, kao i smanjenju samokontrole.
*Prema clanu 178 iz zakona o bezbednosti saobracaja:*
Vozac koji je nesposoban za bezbedno upravljanje vozilom,odnosno u tolikoj meri umoran,odnosno bolestan ili je u takvom psihickom stanju da nije sposoban da bezbedno upravlja vozilom,ne sme upravljati vozilom.
Vozac ne sme da upravlja vozilom u saobracaju na putu,niti da pocne da upravlja vozilom ako je pod dejstvom alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET