Svijetski poštanski savez | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Svijetski poštanski savez". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Бањалука, Ђуре Даничића 2а
Матурски рад из поштанског саобраћаја
Тема:Свијетски поштански савез
Ментор: Ученик:
Слободан Мунитлак, проф. Дарко Вођевић,IVс6
Бањалука, мај 2009.
С А Д Р Ж А Ј Страна
1. Увод
1.1. Стање међународног поштанског саобраћаја прије оснивања свјетског поштанског савеза
Свијетски поштански савез је створен као нужна организација у међународном
поштанском саобраћају. Пре стварања свијетског поштанског савеза међународни
поштански саобраћај је био отежан, спор и врло скуп. Зависио је искључиво од билатералних односа двије или више земала преко којих би се одвијао овај саобраћај. Био је скуп из разлога што је свака држава настојала да наплати што више услугу коју пружи другој држави.
Најважнији фактор који је утицао да се створи једна међународна поштанска служба била је трговина. Једна источноиндијска компанија је организовала пренос поште између Енглеске и Индије и тај пут је трајао четири мјесееца. Први поштански савез закључен је у Боготи 1838. године између Венецуеле и Нове Гранаде. За стварање међународне сарадње допринијеле су извјесне чињенице од којих су најважније:
развој непосредних идеја,
шире и хуманије гледање на свијет,
економска размјера добара,
повећање брзине саобраћајних средстава и др.
Зачетак настанка свјетске поштанске организације започиње Сер Роланд Хил својом реформом поштанског саобраћаја 1840. године када је у Енглеској увео систем плаћања поштанских услуга унапријед који до тада није био заступљен. Такође он уводи јединствени тарифни систем по коме је цијена у унутрашњем поштанском саобраћају зависила искључиво ос тежине писма, без обзира на раздаљину. Сер Роланд Хил је заслужан и за увођење прве поштанске марке. На овај начин поштански саобраћај је постао доступан свим слојевима друштва.
Слика 1.-Сер Роланд Хил
Највећу нужду за стварање једне универзалне поштанске организације имале су приморске земље. Зато је предсједник пошта САД Генерал Монтгомери Блер предложио сазивање међународне конференције у циљу доношења једне мултилателарне конвенције о регулисању међународног поштанског саобраћаја. Његов пријеглог је прихваћен и ова Конференција је одржана у Паризу 1863. године. Принципи усвојени на Конференцији у Паризу нису остали без утицаја на билатералне споразуме који су били закључени између појединих држава. Тако су закључени нови билатерални споразуми о поштанском саобраћају-служби између Велике Британије и САД , Италије и САД, Њемачке и САД.
У овом периоду, тачније 14. децембра 1868. године закључена је прва конвенција из области међународне поштанске службе између кнежевине Србије и владе Аусто-Угарске .
Слика 2.- Генерал Монтгомери Блер
1.2. Париска конференција 1863. године
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET