Statističko praćenje i analiza saobraćajnih nezgoda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Statističko praćenje i analiza saobraćajnih nezgoda". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Tехничка школа
Бања Лука,
Ђуре Даничића 2
Матурски рад из беѕбједности и регулисања саобраћаја
Тема:
СТАТИСТИЧКО ПРАЋЕЊЕ И АНАЛИЗА САОБРАЋАЈНИХ НЕЗГОДА
Ментор: Ученик:
Бањалука, мај 2010.
С А Д Р Ж А Ј
Страна
5.1.Црна БиХ статистка...………………………………………………………………….9
5.2.Црна Српска статистика…………………………………………………………… ...10
5.3.Црна Хрватцка статистика…………………………………………………………...10
5.4.Црна Европска статистика…………………………………………………………...10
1. Увод
Друмски саобраћај је један од битних обиљежја савремене цивилизације.Данас он представља најзаступљенији вид масовног и индивидуалног транспорта захваљујући предностима које има у односу на остале видове саобраћаја.Међутим саобраћајне незгоде широм свијета сваке године наносе велике људске и материјалне штете.Због тога прикупљање и анализа података о саобраћајним незгодама представљају важне кораке у оквиру напора да се умање те штете.Статистика и анализа саобраћајних незгода треба да помогну да се одговори на питање зашто незгоде настају,да се идентификују локације гдје најчешће до њих долази,да се дефинише одговарајући програм за већу безбједност у саобраћају и одговарајуће мјере које треба да се предузму.У погледу вођења евиденција о саобраћајним незгодама широм свијета,најчешћи извор представља полиција тј. у нашим условима Министарство унутарњих послова.У Босни и Херцеговини не постоји уобичајна база података.Локална полиција шаље статистичке информације министарству унутрашњих послова.Статистички подаци се затим достављају Федералном заводу за статистику. 2. Узроци саобраћајних незгода
Најчешћи узроци саобраћајних незгода су непрописна или не прилагођена брзина,не прописна скретања,окретања и кретања возилом,неуступање првенства пролаза,претицање и обилажење,психофизичка стања возача(вожња под дејством алкохола,опојних дрога и лијекова),грешке пјешака,мимоилажење са другим возилом,техничка неисправност возила,стање пута и опреме и др.У табели 1 приказани су обрађени узрочници саобраћајних незгода у Босни и Херцеговини(оба ентитета) са њиховим процентуалним учешћем.
Позиција Опис узрока саобраћајне незгоде % учешћа 1. Неприлагођена брзина возила 35 2. Непоштовање првенства пролаза 11 3. Непрописно претицање и обилажење 7 4. Алкохолисаност учесника у саобраћају 6 5. Одстојање између возила 3 6. Грешке пјешака 3 7. Непрописно мимоилажење 1 8. Техничка неисправност 1 9. Непрописно скретање 0.5 10. Грешке бициклиста 0.5 11. Слијетање са цесте 0.3 12. Остали узроци (вожња уназад, непр. Пријевоз особа,пријелаз преко жељ. пруге и сл.) 31.7 Табела 1:узрочници саобраћајних незгода у Босни и Херцеговини
Према табели 2,која је обухватила саобраћајне незгоде по категорији цесте у БиХ, видљиво је да се највећи број догодио на саобраћајницама у насељу 73.027,затим на магистралној цести 51.366, регионалним сестама 20.225, и најмања фреквенција незгода се десила на локалној цести 17.854.Такође је видљиво да је фреквенција пораста саобраћајних незгода на цестама у насељу од 2002 до 2006 године,док је на магистралним путевима фреквенција саобраћајних незгода смањена.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET