Stanje državne putne mreže Srbije kao element ponude saobraćajnih usluga | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stanje državne putne mreže Srbije kao element ponude saobraćajnih usluga ". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod
U radu će se izvršiti kvantitativna i kvalitativna generalna analiza stanja državne putne mreže Srbije kao bitnog elementa ponude saobraćajnih usluga kako bi se, saglasno trendovima potražnje, utvrdile razmere zahvata i relativni prioritet
rekonstrukcije i rehabilitacije postojećih deonica. Na osnovu rezultata makro upoređenja potražnje i ponude predložiće se okviri strategije razvoja državne putne mreže Srbije u sledećoj deceniji. Osnov za njeno definisanje čini upoređenje budućih potreba i objektivnih mogućnosti unapređenja postojećeg stanja po karakterističnim grupama, odnosno, funkcionalnim nivoima primarne putne mreže Srbije.
Generalno stanje putne mreže Srbije
Na osnovu podataka zvanične statistike kategorisana putna mreža Srbije (bez Kosova i Metohije) ima preko 37000 kilometara podeljenih u tri kategorije puteva po administrativnoj klasifikaciji. Skoro 60% svih puteva je sa savremenim kolovozom a ostatak sa tucaničkim ili zemljanim kolovozom neprimerenim savremenom motornom saobraćaju (sl. 1).
Slika 1. - Putna mreža Srbije (bez Kosova i Metohije) po kategorijama i vrsti kolovoza
Magistralnu putnu mrežu praktično čine samo deonice sa savremenim kolovozom što je u suprotnosti sa stanjem regionalne i, naročito, lokalne mreže (79,4% i 42,8% sa savremenim kolovozom). Međutim, kao posledica višegodišnjeg odsustva održavanja, činjenica da se radi o savremenom kolovozu nije i garancija kvaliteta usluge. Imajući u vidu nedovoljno jasnu nadležnost i izvore finansiranja, realno je pretpostaviti da su deonice regionalnih i lokalnih puteva sa savremenim kolovozom sigurno u lošijem stanju od deonica magistralnih puteva ka kojima su prvenstveno usmerene aktivnosti i sredstva. Nema sumnje da bi regionalna i lokalna putna mreža morali biti predmet ozbiljnih zahvata rekonstrukcije i rehabilitacije kako bi se umanjili negativni efekti za koje, nažalost, ne postoje ni elementarni podaci. Stoga se detaljnija analiza stanja putne mreže može sprovesti samo za magistralnu putnu mrežu Srbije, odnosno, 4560 kilometara za koje postoje ili se mogu izvesti neophodni opšti pokazatelji.
Elementi ponude magistralne putne mreže
Ukupna ocena kvaliteta usluge magistralne mreže Srbije prikazana u ovom radu ograničena je na one elemente ponude koje je moguće formulisati na osnovu raspoloživih podataka na nivou mreža, naravno, sa svim posledicama usled nedostatka važnih i pouzdanih informacija (npr. bezbednost, nosivost, ravnost itd.). Praktično se radi o vangradskim mrežama A i B kao što su definisane u prethodno pomenutom referatu dok mreža C (gradske deonice), zbog specifičnih uslova gradsko-prigradskog okruženja podleže posebnim razmatranjima izvan domašaja ovog referata. Još jednom valja istaći da se radi o generalnim analizama na nivou mreže saglasno metodološkom pristupu prikazanom u referatu GENERALNA ANALIZA SAOBRAĆAJNIH TOKOVA NA DRŽAVNOJ PUTNOJ MREŽI SRBIJE.
Širine voznih traka
Raspodela deonica magistralne putne mreže Srbije prema širini polovine kolovoza za dvotračne puteve, odnosno, širini vozne trake za višetračne puteve po mrežama A i B data je u tabeli 1 i to prema relativnom učešću u ukupnoj dužini i transportnom radu 2009. godine.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET