Putna i ulična mreža sa kategorizacijom puteva | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Putna i ulična mreža sa kategorizacijom puteva". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA MENADŽMENT U SAOBRAĆAJU
SEMINARSKI RAD
PREDMET: SAOBRAĆAJNA SREDSTVA I INFRASTRUKTURA
TEMA:PUTNA I ULIČNA MREŽA SA KATEGORIZACIJOM PUTEVA
NIŠ 2012.
SADRŽAJ
1.Uvod..........................................................................................................................3
1.1. Putna i ulična mreža..................................................................................4
1.2. Karakteristike i prostorna organizacija putne mreže.................................4
1.3. Geometrijske karakteristike putne mreže Srbije.......................................5
2.Klasifikacija i karakteristike puteva ...........................................................................5
2.1. Geopolitički kriterijum...............................................................................5
2.2. Eksploatacioni kriterijum............................................................................6
2.3. Tehnički kiterijum.......................................................................................8
3.Elementi puta i njihova funkcija................................................................................11
4.Projektovanje puta....................................................................................................15
4.1. Faze projekta.............................................................................................15
4.2. Trasiranje puta...........................................................................................17
4.3. Saobraćajni znakovi..................................................................................18
5.Zaključak.................................................................................................................19
6. Literatura................................................................................................................20
1.UVOD
Razvoj putnog saobraćaja nemoguće je odvoiti od razvoja čoveka, proizvodnje i društva u celini. U praistoriji čovek nije imao potrebu za saobraćajem jer se nije bavio proizvodnjom. Saobraćaj nastaje u trenutku kada čovek počinje da prenosi hranu do svog staništa. Povećanjem produktivnosti rada u robovlasničkom periodu povećava se potreba za saobraćajem. Nagli rast putnog saobraćaja javlje se u periodu izmedju XV i XVIII veka kada dolazi do razvoja gradova, trgovine i manufakturne proizvodnje. Najbitniji trenutak za razvoj putnog saobraćaja je kraj XVIII veka kada nastaju prva vozila. Od tog trenutka do danas putni saobraćaj ima neizmeran značaj za prosperitet svakog društva i čoveka.
Put kao građevinski objekat koji služi za kretanje i prevoz ljudi i materijalnih dobara sa jednog mesta na drugo prati razvoj putnog saobraćaja.Putevi predstavljaju element tehničke baze u sistemu putnog saobraćaja i od njihovog stanja i stepena modernizacija u mnogome zavisi i razvoj kompletnog putnog saobraćaja.Tehničke karakteristike, projektovanje i izgradnja puteva se kroz istoriju stalno menjaju.
Putevi neprestano trpe promene i u stalnom su razvoju da bi mogli da prate potrebe savremenog društva.Put jeste izgrađena odnosno utvrđena površina koju kao saobraćajnu površinu mogu da koriste svi ili određeni učesnici u saobraćaju pod uslovima određenim zakonom i drugim propisima.
Republika Srbija je evropska zemlja sa srednjom gustinom naseljenosti i dobro razvijenom mrežom puteva. Gustina mreže puteva u Srbiji izraĉunata po površini i stanovništvu nije mnogo ispod nivoa razvijenih zemalja. Relativna dužina puteva u Srbija (gustina mreže) je izmedju odgovarajućih vrednosti Austrije i Velike Britanije. Glavni putevi idu kroz velike gradove i presecaju se u zoni Beograda i Niša.
Drumski transport u Republici Srbiji predstavlja dinamiĉan i dominantan vid transporta sa uĉešćem od 80% u ukupnom teretnom t.j. oko 74% u ukupnom putniĉkom transportu. Medjunarodni drumski transport u Republici Srbiji, zapravo pristup medjunarodnom trzištu transporta se uglavnom izvodi rezimu bilateralnih i multilateralnih CEMT dozvola.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET