Izvedeni izmeritelji bezbednosti saobraćaja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Izvedeni izmeritelji bezbednosti saobraćaja". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ИЗВЕДЕНИ ИЗМЕРИТЕЉИ БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА
1. УВОД
Основна подела саобраћаја по видовима је на:
Слика 1: Саобраћај и саобраћајна средства
1.1. Појам саобраћаја
Под саобраћајним системом се подразумева скуп техничких средстава, мреже, токова и софтвера, чија је сврха задовољење транспортних потреба.
Саобраћајни систем садржи подсистеме који управљају јавним превозом, индивидуалним возилима, немоторизованим кретањима итд. Ти подсистеми треба да буду у одређеној равнотежи, односно да се међусобно допуњују.
Систем организације саобраћајем је сложен систем са више нивоа, уобичајен је термин КАС (комплексан адаптивни систем). Комплексност се огледа кроз више међусобно повезаних елемената, као што су:
путна мрежа,
саобраћајни токови,
техничка средства,
комуникацијске везе итд.
Управљање саобраћајем је појам којим се описује оно што се непосредно предузима да би саобраћај на некој конкретној мрежи био рационалан, безбедан, ефикасан, што јефтинији, довољно брз итд. Управљање саобраћајем укључује мноштво различитих мера, као што су: организационе, техничке, економске, законодавне и сл. У ужем смислу речи, реч је о управљању саобраћајним токовима на путној мрежи. Управљање саобраћајем је организовано деловање на саобраћајни систем у целини или на поједине подсистеме ради његове што боље ефикасности, тј. задовољења потреба друштва за превожењем људи и терета у свим условима. Управљање саобраћајем на путевима, односно управљање саобраћајним токовима, предодређено је функционисањем целокупног саобраћајног система. Управљање саобраћајем садржи мере и поступке који се односе на возаче, путне услове, саобраћајне токове, режиме кретања ради обезбеђења високе пропусне и превозне способности пута и економичног, уредног и безбедног кретања.
Основни задатак управљања саобраћајем је што ефикасније искоришћење могућности постојеће саобраћајне мреже ради постизања што квалитетнијег задовољења актуелних саобраћајних захтева. С обзиром да је било који облик саобраћаја из године у годину све масовнији, то самим тим захтева проширење и уређење путева (код друмског саобраћаја), пруга и станица (код железничког саобраћаја) итд, али и бољу организацију самог саобраћаја.
Појам саобраћајне мреже
У друмском саобраћају, саобраћајна мрежа представља просторно интегрисан скуп чворова и линкова који је повезују у једну физичку структуру различитих облика. Уопште, постоје два типа земаљске саобраћајне мреже: градска (улична) и ванградска (путна) мрежа. Последњих година у целом свету друмски саобраћај постао је пренатрпан, број возила се драстично повећава, а саобраћајнице како градске (уличне) тако и ванградске постају мале и земље у развоју врше реорганизацију саобраћаја и надограђивање самих путева.
2. БЕЗБЕДНОСТ У САОБРАЋАЈУ
Забрињавајућа је чињеница да свакога дана у Србији погину просечно три особе у саобраћајним несрећама, а да 40 буде повређено. Још трагичније, највише страдалих су млади људи у пуној снази, између 20 и 28 година, а много је и деце страдале у саобраћају. Скоро свакога дана апелује се на надлежне органе, саобраћајну полицију, путаре и учеснике у саобраћају да нешто предузму. Од бројних фактора који утичу на повећање, односно смањење броја саобраћајних незгода, навешћемо четири фактора на које можемо и сами да утичемо:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET