Generalna opravka sistema za upravljanje putničkim automobilom | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Generalna opravka sistema za upravljanje putničkim automobilom". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. UVOD
Uz kočnice, sistem za upravljanje je sigurno najvažniji sigurnosni dio automobila i njemu treba pridavati posebnu pažnju, jer zanemarivanje neke neispravnosti u smislu "lako ćemo", može dovesti do gubitka kontrole nad vozilom i neizbježne saobraćajne nezgode. Iako se na tehničkom pregledu svake godine provjeravaju svi sastavni dijelovi upravljačkog mehanizma, ozbiljniji kvarovi mogu se dogoditi i između dva pregleda, tj. u roku od godine dana, naročito ako se godišnje prelazi velika kilometraža, posebno po lošim putevima.
Upravo je to najveći razlog kvara, odnosno trošenja sastavnih dijelova sistema. Loši putevi prouzrokuju stalno podrhtavanje točka upravljača, preko kojeg vibracije i udarci prelaze na sve elemente upravljačkog mehanizma. Svi oni imaju neka ležišta, plastične čaure ili gumene ublaživače, koji se vremenom troše. Povećano trošenje rezultira pojavom lupanja, pa, ako se ponekad oslušne rad automobila, tj. ako čujemo neke nove zvukove i udaranja kojih prije nije bilo, na vrijeme ćemo biti obaviješteni da nešto nije u redu i da treba barem izvršiti kontrolu.
Sistem upravljanja se sastoji od:
upravljača;
stuba upravljača;
osovine upravljača;
upravljačkog prenosnika,
rashlađivača ulja;
rezervoara ulja;
servo pumpe;
spona.
2. SISTEM UPRAVLJANJA VOZILOM
Sistem za upravljanje vozilom je ključni element u interakciji između vozača i vozila. Glavni zahtjev koji se očekuje od pomenutog sistema je da skretanje bude precizno. Takođe sistem mora da omogući vozaču da preko upravljača osjeti stanje kolovozne površine i da upravljačke točkove nakon skretanja vrati u poziciju pravolinijskog kretanja.
Sistem za upravljanje vozilom sa osnovnim elementima prikazan je na slici 1.
Sl.1. Osnovni elementi sistema za upravljanje vozilom(1-upravljač; 2-stub upravljača; 3-osovina upravljača; 4-upravljački prenosnik, 5-rashlađivač ulja; 6–rezervoar ulja; 7-servo pumpa; 8-spona. )
Savremeni mehanizmi za upravljanje moraju ispuniti sledeće zahtjeve:
a) Obezbjediti stabilno kretanje vozila prilikom vožnje u pravcu. Točak upravljača u položaju pravolinijskog kretanja treba da ima minimalan slobodan hod.
b) Obezbjediti malu silu na točku upravljača (Fv): kod putničkih vozila 4-7 daN, a kod teretnih vozila i autobusa 15-20 daN, a kod teretnih vozila većih nosivosti i do 30-40 daN.
c) Kinematika mehanizma za upravljanje mora biti takva da prilikom kretanja u krivini osigura kotrljanje svih upravljačkih točkova vozila bez klizanja kako bi se sprječilo brzo trošenje pneumatika.
d) Spontano vraćanje upravljačkih točkova po izlasku iz krivolinijskog u položaj pravolinijskog kretanja pod dejstvom stabilizirajućeg momenta.
e) Mehanizam mora ublažiti udare izazvane neravninama puta, tako da se na točak upravljača prenesu samo neznatne sile koje neće zamarati vozača i time smanjiti sigurnost kretanja vozila.
Podjela sistema upravljanja može se izvršiti na sledeće načine:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET