Drumska vozila za prevoz tereta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Drumska vozila za prevoz tereta". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Osnovni zadatak koji je diktirao razvoj sistema integralno transportno-manipulativnih sistema je minimizacija troškova pri manipuliranju robama, kako u okviru jedne grane, odnosno vida transporta tako i u multimodalnom transportu a razlog je minimizacija troškova, čuvanje i uskladištenje robe.
Za razvoj savremene privrede neobhodno je ostvariti niz preduslova kao što su brzina i kontinuitet u dostavi robe, urednost i bezbjednost pri dostavi snižavanjem transportnih troškova itd.
Najbitniji element je taj da se transportna usloga pruža „od vrata do vrata“ (od mjesta proizvodnje do mjesta potrošnje). Pošto se saobraćaj odvija u raznim sverama (drumski, željeznički, vodeni.. to ni jedno oprema transportnog sistema ne može da udovolji svim zahtjevima korisnika saobraćajnih usluga i društva u cjelini. Da bi se ovim zahtjevima udovoljilo razvijaju se nove tehnologije tranporta koji povezuje razne saobraćajne grane i omogućuje racionalno korištenje transportnih srestava. Ove nove tehnologije transporta nazivaju se savremenim tehnologijama transporta, odnosno integralnim sisetmom transporta.
Klasičan proces transportovanje robe od priozvođača do potrošača izvodi se na nekoliko načina primjenom raznih vidova saobraćaja:
Cestovni
Željeznički
Riječni
Pomorski
Zračni
Transporta cjevovodima
DRUMSKA VOZILA ZA PREVOZ TERETA
Danas se za prevoz robe i tereta u cestovnom saobracaju koriste 3 vrste teretnih motornih vozila:
Kamioni bez prikolica
Sa prikolicama
Tegljaci sa poluprikolicama
Slika 1. Kamion sa poluprikolicom za prevoz automobila
Pri izboru transportnog sredstva tehnicko tehnoloske karakteristie moraju biti unaprijed definisane na temelju slijedecih zahtjeva:
Pouzdanost transportnog sredstva i podobnost za uzdrzavanje
Raspolozivost transportnog sredstva za rad i njohova sigurnost pri radu
Namjena transportnih sredstava tj . podrucje i rezim njihove eksploatacije
Kapacitet transpornog sredstva, prostorni i nosivosti
Brzina:
Tehnička brzina
Ekonomskabrzina
Rentabilna brzina
Izbor pogonskih motora njihovim karakteristika i po kolicini potrosnje pogonskog goriva itd.
Uglavnom izbor transportnog sredstva mora se podrediti dugorocnoj strategiji i razvoju preduzeca uz dobro poznavanje domace i svjetske proizvodnje transportnih sredstva.
Kamioni bez prikolica:
Moze se koristiti u klasicnom prevozu za prevoz kontejnera i izmjenljivih sanduka no njegove su mogucnosti zakonskim propisima propisane i ogranicene njegovom dimenziom i nosivoscu.
Dvije su osnovne vraijente u proizvodnji teških teretnih vozila
Sa dvije osovine
Sa tri osovine
Kao što se vidi ta se vozila mogu koristiti i za prevoz kontejnera do 20t, uz napomenu da taj kontejner zajedno sa kamionom neprelazi ukupnu dopustenu nosivost od 2t, što omogućuje prevoz samopoputerećenje kontejenera od 20t.
Kamioni sa prikolicama:
Postoje dvaa osnovna rjesenja u kombinaciji kamiona sa prikolcama
Kamioni sa 2 osovine
Kamioni sa 3 osovine
Duzine tovarnih sanduka su slijedeće:
6m, kamion sa 2 osovine
7m, kamion sa 3 osovine
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET