Zarade i naknade zarada - u praksi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zarade i naknade zarada - u praksi". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
BLACE
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Praktična nastava
Tema: ZARADE I NAKNADE ZARADA
Ivan Dimić Jelena Simić
Finansije i računovodstvo
25/10F
Blace,2012.
SADRŽAJ
I. Uvod str 3
II. Kniženje zarada prema kontnom okviru str.4
III. Obaveze po osnovu zarada i naknada zarada str.6
IV. Zaključak str.15
V. Literatura str.16
Uvod
Međunarodni računovodstveni standard zaposlenih – MRS 19
Standardizacija u oblasti računovodstvenog izveštavanja ima osnovni zadatak da obezbedi podatke i informacije za uporedne analize i nesmetano poslovno komuniciranje. Standardizacija računovodstvenog izveštavanja započela je na evropskom tlu u Parizu 1951. kada je osnovana prva računovodstvena unija ( UEC ).
U junu 1973. nacionalne računovodstvene asocijacije deset država osnivaju Komitet za međunarodne računovodstvene standarde ( IASC-International Accounting Standards Commitee ). Ova asocijacija danas ima 156 članica , a naša zemlja među njima je od 1997.
Većina računovodstvenih standarda odnosi se na usmeravanje za vrednovanje i procenjivanje , gde se poslovne transakcije predstavljaju kao ekonomski događaji koji utiču na poslovanje datog preduzeća. Cilj svih finansijskih izveštaja je da pruži informacije o nekom poslovnom subjektu koje su neophodne velikom broju internih i eksternih korisnika za donošenje poslovnih odluka.
MRS 19 propisuje računovodstvo i obelodanjuje primanja zaposlenih od strane poslodavca. Ovaj standard razlikuje pet kategorija primanja zaposlenih :
1)kratkoročna primanja zaposlenih kao što su plate , zarade idoprinosi za socijalno osiguranje , plaćeni godišnji odmori i bolovanja , učešće u dobiti , premije i nenovčane naknade za trenutno zaposlene ;
2)primanja po prestanku zaposlenja u koja spadaju penzije , ostale penzione naknade , životno osiguranje po prestanku zaposlenja kao i medicinska nega po prestanku zaposlenja ;
3)ostala dugoročna primanja zaposlenih uključujući dozvolu za odsustvovanje na osnovu dugogodišnjeg staža , studijsko odsustvovanje , jubilarne nagrade za dugogodišnji rad , premije i odložene kompenzacije ;
4)otpremnina ;
5)primanja u vidu kapitala.
Ovaj standard MRS 19 zahteva od preduzeća da prizna kratkoročna primanja za zaposlene kada je neki zaposleni pružio svoje usluge u zamenu za ta primanja. Sva primanja se ostvaruju u punom ili nepunom radnom vremenu , radom za stalno , na povremenoj ili privremenoj osnovi. Zaposlenima se smatraju i direktori kao i svo ostalo rukovodeće osoblje.
Knjiženje zarada prema kontnom okviru
Kontni okvir predstavlja spisak svih računa koji mogu biti otvoreni u knjigovodstvu preduzeća , izabranih i klasifikovanih prema unapred utvrđenim ciljevima knjigovodstva. Svako preduzeće primenjuje kontni okvir birajući odnosno otvarajući one račune koji su im potrebni. Spisak računa koji su stvarno otvoreni u jednom preduzeću predstavlja kontni plan. U našoj zemlji propisan je jedan kontni okvir za preduzeća i zadruge i on se obavezno primenjuje. Forma kontnog okvira je određena načinom obeležavanja računa , a sadržaj izborom informacija. Obeležavanje računa tj. davanje računima pored naziva šifre , nametnuto je potrebom da se ubrza evidentiranje promena i pronalaženje grešaka time što će broj računa ukazivati na njegovu pripadnost računovodstvenoj kategoriji.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET