Uloga računovodsvene profesije u koorporativnom upravljanju | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga računovodsvene profesije u koorporativnom upravljanju ". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ:
1. UVOD
Reafirmacija preduzetništva i preduzeća, kao i realizacija ideje restrukturiranja uvodi nas u jednu potpuno novu situaciju koja podrazumeva novu terminologiju, nove kategorije, drugačije poslovno ponašanje i drugačiji mentalitet, tj. prihvatanje, za nas, nove tržišne filozofije privređivanja.
Ukoliko želimo stvoriti preduzeće koje je vitalno i sposobno da opstane na tržišnom okruženju, neophodno je kreativno razmatranje postojeće poslovne filozofije i organizacije privrede, uz simultano stvaranje i promociju novog upravljačkog know-how .
Da bi se na adekvatan način upravljalo ovakvim preduzećem, koje postaje privreda u malom, neophodno je poznavati i strategiju i taktiku i psihologiju, uz respektovanje rigorozne ekonomske logike. Vrhovni menadžment preduzeća u navedenoj situaciji ima zadatak da prikuplja i alocira kapital na uže organizacione delove preduzeća, bez obzira na nivo njihove samostalnosti.
Upravljanje poslovanjem predstavija univerzalni proces u modernom industrijskom svetu, odnosno kontinuiranu aktivnost u savremenom preduzeću. U svakom preduzeću donose se najraznovrsnije poslovne odluke, koordiniraju različite aktivnosti, postupa se sa ljudima i komunicira sa okruženjem. Veliki broj upravljačkih aktivnosti ima svoje karakteristične prilaze za rešavanje specifičnih problema. Usled toga, iako se na nivou preduzeća može govoriti o jedinstvenom upravljanju poslovanjem, upravljački sistem svakog preduzeća predstavlja zapravo integralni skup više upravljačkih podsistema. Upravljački podsistemi jesu funkcije preduzeća, kojima se isto tako mora upravljati. Na ovaj način posmatrano. upravljački sistem preduzeća, funkcionalno ima sledeću strukturu.
Slika 1. Sistem upravljanja poslovanjem (funkcionalni pristup)
Korporativno upravljanje je kontrola sposobnosti kompanije da koristi resurse vlasnika radi ostvarivanja najveće vrednosti za vlasnike i društvo u celini.
Misija računovodstva je da obezbedi korisne informacije za donošenje poslovnih odluka.
Cilj računovodstva je da pripremi finansijske izveštaje opšte namene koji treba da obezbede pružanje obaveznog seta informacija za donošenje poslovnih odluka.
2. KORPORATIVNO UPRAVLJANJE
Korporativno upravljanje znači da u dnevnoj, strateškoj, operativnoj komunikaciji uvek postoji veći broj ljudi koji može da daje ideje i vizije i koji uvek stremi ka realizaciji jednog zajedničkog cilja za korporaciju
Biznis model, odnosno poslovni menadžment definiše strategiju kompanije, određuje poslovni plan prema toj strategiji i shodno tome sačinjava se i organizacija.
Izgradnja efikasnog korporativnog upravljanja obuhvata tri oblasti:
kontrolu menadžmenta, gde upravni odbor kontroliše izbor i ocenjuje rad direktora;
izveštavanje deoničara, reviziju i uključivanje u donošenje važnih odluka;
monitoring i procenu dugoročnih strategija i procenu rada kompanije.
Mali, a veoma brojni akcionari na američkim berzama svojim kapitalom ne upravljaju sami. To je posao menadžera u kompanijama koji odlučuju umesto njih. Kada se menadžment - sav bezbrižan, jer ga niko ne može lako smeniti - osamostali, izoluje i radi samo za svoje plate i bonuse, ne vodeći računa o interesima vlasnika - vreme je za nov koncept vođenja firmi: korporativno upravljanje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET