Računovodstvo preduzeća u tranziciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Računovodstvo preduzeća u tranziciji". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
Uvod…………………………………………………………………….......3
1. Preduzeće u tržišnoj privredi……………………………………………..4
2. Osnovna suština restruktuiranja………………………………………….9
3. Odnos računovodstva i menadžmenta…………………………………..14
4. Evolucija računovodstvenog i informacinonog
sistema…………………………………………………………………..16
Zaključak…………………………………………………………………..21
Literatura…………………………………………………………………..22
UVOD
Aktuelni položaj računovodstvenog informacionog sistema preduzeća u tranziciji, kao i gledišta njegove drugačije strukture neophodno je razmotriti u funkciji afirmisanja tržišne privrede, jačanje prisustva privatnog sektora u njoj, kao i ekonomske odgovornosti menadžmenta za upravljanje i rukovođenje korporativnim preduzećem.
Tržišna privreda i slobodno preduzetništvo mogući su, tek, uz prisustvo poštenog i pouzdanog finansijskog izveštavanja, koje i nastaje u računovodstvenom informacionom sistemu preduzeća.
Računovodstvo predstavlja centralnu i najvažniju informacionu funkciju preduzeća.
Iako u zemljama razvijene tržišne privrede ne postoji neka univerzalna definicija računovodstva, savremeno računovodstvo bi se moglo defininisati kao osnovna informaciona delatnost u preduzeću i o preduzeću, kao uređeni sistem poslovnih informacija koji bazira na četiri informaciona podsistema (dvojnom knjigovodstvu, računovodstvenoj analizi, računovodstvenom planiranju i računovodstvenoj kontroli), a sve upućeno ka brojnim interesentima (internim i eksternim).
PREDUZEĆE U TRŽIŠNOJ PRIVREDI
Ukoliko želimo stvoriti preduzeće koje je vitalno i sposobno da opstane na tržišnom okruženju, neophodno je kreativno razaranje postojeće poslovne filozofije i organizacije privrede, uz simultano stvaranje i promociju novog upravljačkog know-how.
Kada je reč o sučeljavanju sa savremenim preduzećem, neophodno je respektovati dve veoma bitne činjenice. U prvom redu, savremeno preduzeće ima vrlo prepoznatljiv i moćan centralni organ upravljanja, čija moć bazira ili na kapitalu ili na znanju. Druga relevantna činjenica indicira, da diversifikacija i internacionalizija poslovanja čine organizacionu strukturu savremenog preduzeća vrlo složenim.
Da bi se na adekvatan način upravljalo ovakvim preduzećem, neophodno je poznavati i strategiju i taktiku i psihologiju, uz respektovanje rigorozne ekonomske logike. Vrhovni menadžment preduzeća ima zadatak da prikuplja i alocira kapital na uže organizacione delove preduzeća, bez obzira na nivo njihove samostalnosti.
Naredna, vrlo značajna uloga centralnog organa upravljanja jeste da planira, koordinira i kontroliše performance užih organizacionih delova.
Skladno funkcionisanje preduzeća zavisi od načina definisanja centralnog organa upravljanja i njegove moći, kao i od odnosa vrha preduzeća sa organizacionim delovima, tj. svojevrsnim strategijskim poslovnim jedinicama. S druge strane, da bi preduzeće uspešno funkcionisalo menadžment preduzeća mora uspostaviti optimalan bilans između strategije savremenog preduzeća, njegovog oblika, metoda rasta, organizacione strukture i kriterijuma na kojima insistira perspektivno okruženje. U takvoj situaciji preduzeće mora težiti jednoj vrsti ekstravertnog preduzetništva (okrenutog ka okruženju), ali istovremeno i simultano i intrapreduzetništvu (koje je okrenuto ka samom preduzeću).
Polazeći od činjenice da nije imao razvijene institucije primerene tržišnoj privredi dosadašnji jugoslovenski sistem privređivanja zasnivao se na subjektivnim voluntarističkim kriterijumima dijagnosticiranja položaja preduzeća, dok se upravljanje kriznim situacijama u preduzećima svodilo na formalne sanacije, privremene mere, štampanje novca i sl. Međutim, u kojoj će se meri naša preduzeća osposobiti da uhvate korak sa savremenim uslovima privređivanja zavisiće i od njihove sposobnosti da upravljaju preduzećem u uslovima krize.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET