Predzaključna knjiženja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Predzaključna knjiženja". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод ................................................................................................................................... 3
1. Предзакључна књижења ............................................................................................. 4
2. Спровођење обрачуна, предзакључних радњи и књижења на датум биланса ... 5
2.1. Међусобно усаглашавање књиговодствених евиденција ...................... 5
2.2. Усаглашавање књиговодственог стања са стварним стањем .......... 6
2.3. Вредновање нематеријалних улагања, некретнина, постројења и опреме по фер вредности ............................................................................................ 12
Закључак ........................................................................................................................ 18
Литература .................................................................................................................. 19
Увод
На крају пословне године, након што су све документоване економске промене пренете на рачуне главне кјиге, на рачунима се налазе подаци о имовини, приходима и расходима који представљају књиговодствено стање наведених рачуноводствених категорија.
Међутим, тежња да се стање на рачуноводственим категоријама веродостојно представи и да одговара њиховом стварном стању, често се не може реализовати до краја, па тако стварно стање рачуноводствених категорија често одступа књиговодственог. Ово се дешава због чињенице да нису документоване све настале економске промене, или, пак, документоване економске промене нису пренете на рачуне главне књиге на одговарајући начин. Неки од најчешћих разлога размимоилажења књиговодственог и стварног стања су погрешна књижења, мешање различитих категорија на рачунима, нерелане вредности на појединим рачунима, недокументоване економске промене и сл. Тако, нпр., уколико се изврши погрешан избор рачуна или прокњижи погрешно вредност на одговарајућим рачунима, а ако се узме у обзир да ове грешке не могу бити откривене аутоматском провером.
1. Предзакључна књижења
Предзакључна књижења представљају процес усклађивања књиговодственог са стварним стањем у предузећу. Предмет усклађивања је имовина, сопствени капитал, потраживања и обавезе, расходи и приходи предузећа. Циљ је остварење што квалитетнијих информација за израду финансијских извештаја о пословању предузећа.
Евидентирање пословних промена заснива се на постојању књиговодствене документације. Међутим, дешавају се и пословне промене за које не постоји књиговодствена документација. Такве пословне промене нису евидентиране у књиговодству, иако су се стварно догодиле у пословању предузећа. Због тога, често књиговодствени подаци нису потпуни, јер недостају пословне промене које су се десиле а нису прокњижене због непостојања документације. Непотпуност књиговодства се отклања предзакључним књижењима. Предзакључним књижењима се идентификују стварне пословне промене у предузећу. На тај начин се књиговодствено стање коригује и своди на стварно стање.
предзакључна књижења се спроводе крајем обрачунског периода. Поређењем инвентара имовине са пробним утврђују се разлике између стварног и књиговодственог стања. Предзакључна књижења се спроводе пре израде закључног листа и формалног закључка књига. Неусклађеност књиговодственог са стварним стањем најчешће се дешава због:
непрокњижене пословне промене,
погрешно прокњижавање пословне промене,
постојање мањкова и вишкова на имовини,
нереалне вредности појединих билансних позиција,
неслагање аналитичких и синтетичких рачуна.
Предзакључна књижења се спроводе пре утврђивања периодичног резултата предузећа. Процес предзакључних књижења може се класификовати на следеће радње и поступке:
корекција салда рачуна стања,
одвајање салда активно – пасивних рачуна,
расходавање основних средстава,
отклањање грешака у књиговодству, и
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET