Porez na dodatu vrijednost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dodatu vrijednost". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka škola za primjenjene i pravne nauke
„Prometej“ Banja Luka
seminarski rad
iz predmeta : osnove računovodstva
TEMA : POREZ NA DODATU VRIJEDNOST
Banja Luka,januar 2011.
SADRŽAJ
UVOD 4
1.Opšte karakteristike PDV-a 5
1.1.Prednosti i nedostatci PDV-a u odnosu na porez na promet 6
2.Poreski obveznici 9
2.1.Lica koja podliježu plaćanju PDV-a 11
3.Predmet oporezivanja 14
3.1.Promet dobara i usluga 15
3.2.Mjesto oporezivanja 17
5.Poreska stopa
6.Period oporezivanja,obračunavanja i plaćanja PDV-a
7.Zaključak
Literatura
UVOD
Porez na dodatu vrijednost je indirektni porez, što znači da se ne prikuplja direktno od lica koje je porezni obveznik, već od lica koja se smatraju krajnjim potrošačima. S obzirom da je PDV zamišljen kao porez na konzumiranje, izvoz nije predmet oporezivanja.
OPŠTE KARAKTERISTIKE PDV-a
Prelazak sa jednofaznog sistema poreza na promet, koji se plaća u krajnjoj potrošnji, na svefazni sistem poreza na dodatu vrijednost, predstavlja najznačajniji dio reforme indirektnih poreza koja se obavlja kod nas u BiH.
Za njega treba reći da je neto svefazni porez. Svefazni jer se obračunava u svakoj fazi prometa dobara i usluga podložnih oporezivanju, a neto, jer se ne obračunava na ukupnu prodajnu vrijednost u svakoj od faza, već samo na dodatu vrijednost, nastalu u konkretnoj fazi. On u velikoj mjeri onemogućava različite oblike prevara, ali je i meta brojnih kritika zbog toga što je to regresivni porez.
Sistem poreza na dodatu vrijednost državi omogućava veće javne prihode, naročito u zemljama koje su u klasičnim sistemima imale mnogo problema sa prikupljanjem poreza. Mnogo je manja mogućnost različitih utaja, mada se na razvijenijim tržištima svi ovi efekti pomalo gube zbog mnogo širih mogućnosti za malverzacije. Kako je izvoz oslobođen plaćanja PDV-a, to je oblast za koju se najveći broj utaja i veže.
Poreski postupak se zasniva na principu samooporezivanja, što znači da poreski obveznik samostalno utvrđuje poresku obavezu. Da bi na zakonit način odgovorio ovoj obavezi, neophodna je pomoć i saradnja poreske administracije u rješavanju konkretnih pitanja i dilema do kojih može doći u primjeni poreskih propisa. Uprava za indirektno oporezivanje postaje servis poreskih obveznika a Sektor za pružanje usluga poreskim obveznicima, ima upravo tu namjenu. Stručna osposobljenost i obučenost finansijskih, komercijalnih i računovodstvenih radnika poreskog obveznika, jedan je od bitnih uslova za valjanu primjenu ovog sistema oporezivanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET