Porez na dodatu vrednost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dodatu vrednost". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


TEMA SEMINARSKOG RADA:
Porez na dodatu vrednost
SADRŽAJ:
1. UVOD.............................................................................................................................4
2. OSNOVE SISTEMA POREZA NA DODATU VREDNOST......................................4
Definicija PDV-a.....................................................................................................4
Načela PDV-a..........................................................................................................4
Metode naplate PDV-a............................................................................................5
Prednosti PDV-a u odnosu na druge oblike oporezivanja prometa.........................5
3. PREDMET OPOREZIVANJA.......................................................................................6
4. PORESKI OBVEZNIK I PORESKI DUŽNIK...............................................................7
5. NASTANAK PORESKE OBAVEZE............................................................................8
Poreska stopa...........................................................................................................10
7. PORESKA OSLOBOĐENJA.........................................................................................11
8. PRETHODNI POREZ.....................................................................................................12
9. IZDAVANJE RAČUNA.................................................................................................12
10. POVRAĆAJ I REFAKCIJA POREZA NA DODATU VREDNOST...........................13
11. LITERATURA...............................................................................................................14
Uvod
Porez na dodatu vrednost (PDV) ima široku primenu u skoro svim razvijenim zemljama tržišne ekonomije. Ideja o oporezivanju prometa proizvoda primenom PDV-a prvi put se pojavila 1918. godine u Nemačkoj. Francuska je prva uvela PDV 1954. godine kao oblik oporezivanja prometa proizvoda, ali ne i usluga. Danas PDV predstavlja jedan od uslova za ulazak u Evropsku uniju. Više od 100 zemalja sveta koristi PDV, sem Australije i SDA-a.
Od 01. januara 2005. godine, u našoj zemlji se zvanično primenjuje PDV koji predstavlja oblik oporezivanja prometa robe i usluga. U stranoj stučnoj literaturi ovaj porez je poznat pod skraćenicom VAT (engl. Value Added Tax).
Osnove sistema poreza na dodatu vrednost
-Definicija PDV-a
Porez na dodatu vrednost obično se definiše kao porez koji se obračunava i plaća u svim fazama proizvodno-prometnog ciklusa na način da se u svakoj fazi oporezuje samo iznos dodate vrednosti koja se ostvari u toj fazi proizvodno-prometnog ciklusa. Ovaj porez je dobio naziv po tome što ga svaki učesnik u ciklusu proizvodnje i prometa plaća samo na vrednost koju je dodao u tom ciklusu.
PDV je opšti porez na potrošnju koji se obračunava i plaća na isporuku dobara i pružanje usluga u svim fazama proizvodnje i prometa dobara i usluga, kao i na uvoz dobara, osim ako zakonom nije drugačije propisano.
PDV je porez koji je uključen u cenu proizvoda ili usluga i koji plaćaju krajnji potrošači. Sistem PDV je zamenio dosadašnji porez na promet, jer je sveobuhvatniji, njime se značajno proširuje poreska baza, ne samo u pogledu kruga delatnosti i broja poreskih obveznika, već i predmeta oporezivanja i broja poreskih transakcija, na taj način se znatno više para sliva u državnu kasu.
-Načela PDV-a
Osnovna načela PDV-a vezuju se za pitanje oporezivanja dobara i usluga koje su predmet međunarodne razmene, i to pre sve ga sa stanovništva mesta oporezivanja. S obzirom na to razlikuju se dva osnovna načela:
-Načelo porekla – podraumeva da se PDV obračunava i naplaćuje za sva dobra i usluge koje su proizvedene i pružene u zemlji bez obzira da li se prodaju u zemlji ili se izvoze. S druge strane, sva dobra i usluge koje se u zemlju uvoze ne podležu oporezivanju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET