Porez na dodatu vrednost | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dodatu vrednost". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet Privredna akademija
Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment
Novi Sad
SEMINARSKI RAD
IZ RAČUNOVODSTVA
POREZ NA DODATU VREDNOST
Novi Sad, 04. novembar 2010.
S a d r ž a j:
1. Šta je PDV (porez na dodatu vrednost)........................ 3 - 4
2. Predmet oporezivanja.................................................... 5
3. Nastanak poreske obaveze............................................. 6
4. Poreske stope................................................................... 7
5. Plaćanje obaveza............................................................. 8 - 9
6. Kontrola PDV-a....................................................…….. 10 – 12
7. Zaključak......................................................................... 13
8. Literatura........................................................................ 14
1. Definicija poreza na dodatu vrednost
PDV je opšti porez na potrošnju koji se obračunava i plaća na isporuku dobara i pružanje usluga, u svim fazama proizvodnje i prometa dobara i usluga, kao i na uvoz dobara osim ako zakonom nije drugačije propisano.
Imajući u vidu činjenicu da se oporezivanje dodate vrednosti vrši u svim fazama proizvodnog i prometnog ciklusa, za PDV se može reći da je on po suštinii svojevrstan oblik poreza na promet, odnosno neto – svefazni porez na promet.
Osnovna razlika između klasičnog poreza na promet i PDV je upravo u tome što se prvi obračunava i naplaćuje samo u jednoj fazi, i to u krajnjem prometu, dok je PDV višefazni, odnosno obračunava se i naplaćuje u svakom prometu dobara i usluga.
Obveznici poreza na dodatu vrednost dužni su da izdaju račune o izvršenom prometu dobara i usluga, da vode evidenciju, obračunavaju i plaćaju PDV i podnose poreske prijave u skladu sa Zakonom o PDV i propisima donetim na osnovu tog zakona.
Račun (faktura) je osnovni dokument u sistemu obračuna i plaćanja PDV, koji predstavlja značajan vrednosni papir za njegovog imaoca-kupca dobara (jer donosi koristi u obliku smanjenja obaveze za PDV), a obavezu za njegovog izdavaoca-prodavca dobara ili izvršioca usluga (jer donosi finansijski teret za PDV).
Poslovni događaji i promene koji su značajni za obračun i plaćanje PDV(prodaja, nabavka i dr.), evidentiraju se u knjigovodstvu i u propisanoj poreskoj evidenciji na osnovu isprava (dokumenata) čija je sadržina propisana, kao što su izdati i primljeni računi, drugi obračuni izvršenih i primljenih dobara i usluga.
Vodjenje evidencije PDV uređeno je poreskim propisima o evidenciji , a to su:
Zakon o porezu na dodatu vrednost
Pravilnik o obliku, sadržini i načinu vođenja evidencije i
računovodstveni propisi o evidenciji, a to su:
Zakon o računovodstvu i reviziji
Pravilnik o Kontnom okviru i sadržini računa u kontnom okviru za privredna drušva, zadruge, druga pravna lica i preduzetnike.
Evidencija PDV mora se ažurno voditi, s obzirom na to da se obaveza poreza utvrđuje i uplaćuje za svaki poreski period (kalendarski mesec ili tromesečje) na osnovu poreske prijave koja se podnosi Poreskoj upravi u roku od deset dana po isteku poreskog perioda.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET