Pojam, principi i zadaci knjigovodstva, poslovne knjige, inventar | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam, principi i zadaci knjigovodstva, poslovne knjige, inventar". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VIŠA POSLOVNA ŠKOLA
Č A Č A K
SEMINARSKI RAD
Predmet: M EN A DŽ M E N T R A Č U N O V O D S T V A
Tema:
POJAM, PRINCIPI I ZADACI KNJIGOVODSTA
POSLOVNE KNJIGE
INVENTAR
Sombor, jun 2006.
SADRŽAJ:
POJAM I ZADACI KNJIGOVODSTVA
PRINCIPI U KNJIGOVODSTVU
POSLOVNE KNJIGE I KNJIGOVODSTVENA DOKUMENTA
INVENTAR I INVENTARISANJE
Pojam i zadaci knjigovodstva
Kjigovodstvo predstavlja sastavni deo računovodstva. Definiše se kao standardizovano evidentiranje promena finansijske prirode u poslovnim evidencijama privrednog subjekta a koje su utemeljene na validnim knjigovodstvenim ispravama.
Zadatak knjigovodstva je da osigura tačne podatke o promenam i stanju imovine, obaveza i kapitala preduzeća, kao i podatke o poslovanju i učincima poslovanja koji su potrebni za upravljanje i rukovođenje. Zadaci knjigovodstva se izvršavaju preko određenih instrumenata knjigovodstva: bilansa stanja, inventara, pomoćnih knjiga, knjigovodstvenih dokumenata, zaključnog lista i sl. Ovi dokumenti, finansijski izveštaji, moraju biti međusobno uporedivi kako bi se došlo do pouzdanih informacija bitnih za upravljanje preduzećem, finansijsku strukturu preduzeća i stvaranja uslova za kontrolu raspolaganja sredstvima preduzeća, kontrolu izvršenja zadataka, analizu, planiranje i alternativno poslovno odlučivanje.
Knjigovodstveno evidentiranje se odnosi na knjigovodstveno obuhvatanje aktive tj. imovine preduzeća i obuhvatanje pasive, tj izvora imovine preduzeća.
AKTIVA PASIVA Poslovna Vanposlovna Sopstveni kapital
Dugoročna rezervisanja
obaveze Osnovna sredstva Obrtna sredstva Npr. Odmarališta Nematerijalna imovina
Materijalna imovina
Finansijski plasmani
Potraživanja
Novac
Zalihe
Principi u knjigovodstvu
Da bi knjigovodstvo kao najsvrsishodniji deo računovodstva bilo funkcionalno moraju se utvrditi određeni principi u okviru vež određenih pravila.
Princip potpunosti
Ovaj princip zahteva obuhvatanje apsolutno svih računovodstvenih kategorija i promena u cilju pružanja potpunih podataka o imovinskom i prinosnom položaju preduzeća. Nepoštovanje ovog principa dovelo bi neminovno do pogrešne ocene imovinske situacije preduzeća.
Princip ažurnosti
Osnovni zahtev ovog principa je knjiženje promena u najkraćem roku, odmah po nastanku promene. Značaj ovog principa je potkrepljen zakonom koji u našoj zemlji propisuje rok od najviše osam dana za knjiženje. Zadovoljenje ovog principa zavisi od više faktora – sastavljanje knjigovodstvene dokumentacije, dostavljanje na knjiženje i tehnička osnova obuhvatanja nastalih ekonomskih promena
Princip hronološkog reda
Ovaj princip je važan zbog upotrebljivosti informacija koje knjigovodstvo obezbeđuje. Dva najznačajnija aspekta ovog principa podrazumevaju
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET