Pojam i evidencija prostog knjigovodstva | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i evidencija prostog knjigovodstva". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA
RAČUNOVODSTVO
POJAM I EVIDENCIJA PROSTOG KNJIGOVODSTVA
Istočno Sarajevo, april 2010.
SADRŽAJ
1. UVOD 3
2. SISTEMI KNJIGOVODSTVA 4
3. POJAM I EVIDENCIJA PROSTOG KNJIGOVODSTVA 4
ZAKLJUČAK 10
LITERATURA 11
UVOD
Knjigovodstvo (engl. bookkeeping, njem. Buchhaltung) je glavni dio računovodstva. To je dokumentovana i strogo formalna evidencija zasnovana na sistematizovanom i hronološkom bilježenju podataka o poslovnim događajima koji se odnose na stanja i izmjene stanja imovine, obveza, kapitala, prihoda, rashoda i poslovanje rezultata.
Knjigovodstvo koristi novčanu jedinicu mjere. Ono daje sliku o prošlom poslovanju preduzeća. Konačni cilj knjigovodstva, odnosno njegov konačni proizvod jesu financijski izvještaji od kojih su najvažniji bilans stanja i izvještaj o dobitku ili gubitku (bilans uspjeha).
Predmet evidentiranja u knjigovodstvu su oni poslovni događaji koji ispunjavaju četiri uslova, i to:
da su već nastali (prošli poslovni događaji),
da se mogu dokazati pouzdanom knjigovodstvenom ispravom,
da se efekti poslovnih događaja mogu iskazati u novcu,
trebaju uticati na promjenu računovodstvenih kategorija (sredstava, obaveza, kapitala, prihoda, rashoda, finansijskog rezultata i njegove raspodjele).
Poslovni događaji koji ispunjavaju uslove knjigovodstvenih događaja knjižit će se u poslovnim knjigama koje se dijela na: a) osnovne (glavna knjiga i dnevnik) i b) pomoćne poslovne knjige (blagajna, knjiga inventura, te razne analitičke evidencije).
Kao konačan rezultat ukupnog knjigovodstvenog procesa su set finansijskih izvještaja (bilans stanja, bilans uspjeha ili račun dobiti i gubitka, izvještaj o gotovinskim tokovima, izvještaj o svim promjenama u vlasničkom kapitalu, računovodstvene politike i zabilješke uz finansijske izvještaje).
Tehnika knjigovodstvene obrade podataka može biti: a) tradicionalna, zasnovano na jednostavnoj ručnoj obradi pomoću jednostavnih pomagala i b) savremena koja se koristi savremenom informatičkom tehnologijom.
Nakon sastavljanja, finansijski izvještaji se objavljuju vanjskim i unutrašnjim korisnicima.
2. SISTEMI KNJIGOVODSTVA
Istorijskom razvoju računovodstva prethodio je razvoj knjigovodstva. Prema načinu knjiženja poslovnih promjena, načelima na kojima se knjiženja temelje, cilju koji se želi ostvariti, te poslovnim knjigama koje se vode, razlikuju se sljedeći osnovni sistemi knjigovodstva:
prosti knjigovodstveni sistem,
kameralni knjigovodstveni sistem,
konstantni knjigovodstveni sistem, i
dvojni knjigovodstveni sistem.
POJAM I EVIDENCIJA PROSTOG KNJIGOVODSTVA
Prosto knjigovodstvo predstavlja prvi organizacioni sistem evidencije, koji se vodio još u antičkim zemljama u trgovačkim radnjama. Osnovna karakteristika prostog knjigovodstva je izolovano evidentiranje promjena nekog imovinskog dijela ili obaveze.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET