Platni bilans | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD IZ EKONOMIJE
Tema : PLATNI BILANS
02.02. 2011.
SADRŽAJ:
1. UVOD............................................................................................3
2. PLATNI BILANS..........................................................................3
2.1 Pojam platnog bilansa..............................................................3
2.1.1 Devizni bilasns...............................................................4
2.1.2 Obračunski bilans...........................................................5
2.2 Struktura platnog bilansa..........................................................5
2.3 Bilans tekućih transakcija.........................................................7
2.4 Bilans kapitalnih transakcija.....................................................8
2.5 Bilans monetarnih rezervi.........................................................9
3. Uravnoteženje platnog bilanasa......................................................9
4. Model razvijenih zemalja...............................................................10
5. Trgovinski bilans............................................................................10
6. Metodologija platnog bilansa Srbije...............................................11
7. ZAKLJUČAK................................................................................11
8. LITERATURA...............................................................................12
Uvod
Svaka država tj., zemlja ima platni bilans. Platni bilans definiše kao sistemski dvostrani pregled svih ekonomskih transakcija obavljenih između rezidenata i nerezidenata u određenom vremenskom periodu, najčešće u jednoj godini. Pod rezidentima se podrazumijevaju pravna lica koja imaju svoja sedišta, tj. fizička lica koja imaju svoje prebivalište u dotičnoj zemlji. Ekonomski odnosi sa inostranstvom predstavljaju važan segment ukupne strategije razvoja svake zemlje. Ovi odnosi obuhvataju širok spektar komuniciranja jedne zemlje sa svetom koji, pre svega, obuhvataju izvoz i uvoz roba i usluga, finansijske transakcije svake vrste i druge kontakte iz kojih proizilaze ekonomske posledice po zemlju. Na sadašnjem stepenu privrednog razvoja nezamisliv je opstanak bilo koje zemlje bez njenog intenzivnog komuniciranja sa okruženjem. Ti odnosi sa okruženjem imaju svoj razvojni put, imaju svoje uspone i padove, intezitet i posledice ali se bez njih privredni razvoj ne može ni zamisliti.
Pod platnim bilansom zemlje se podrazumeva sistemski pregled svih ekonomskih transakcija koje pojedinci, privredni subjekti i državni organi, obave sa inostranstvom u određenom vremenskom periodu, a najčešće u toku jedne kalendarske godine. Sam pojam bilansa podrazumeva stavke rashoda i prihoda, pa tako i platni bilans ima stavke rashoda i prihoda. Platni bilans se vodi po sistemu dvojnog knjigovodstva koji podrazumeva da se svaka stavka (transakcija) knjiži na dugovnoj i potražnoj strani, pa je zbog toga, računovodstveno posmatrano platni bilans uvek u ravnoteži.
O platnom bilansu uvek govorimo sa aspekta jedne zemlje i pritom se posmatraju uporedna dugovanja i potraživanja u datom periodu, uz konstataciju da platni bilans može biti aktivan, pasivan ili uravnotežen (u suficitu, deficitu ili uravnotežen).
Mnogobrojni privredni i drugi subjekti jedne zemlje obavljaju raznovrsne transakcije sa drugim zemljama sveta. Sve te transakcije registruje platni bilans zemlje. One se mogu podeliti na dve osnovne grupe: prva sledi tok robe i usluga u zemlji i izvan nje, a druga se odnosi na transfer, odnosno na tok finansijskog kapitala. Bilans koji beleži prvu oblast naziva se bilans tekućih transakcija, a drugi bilans transfera, odnosno bilans kapitala.
Međunarodno kretanje kapitala predstavlja transfer kupovne snage između rezidenata i nerezidenata. Osnovni oblici međunarodnog kretanja dugoročnog kapitala su: direktne investicije i portfolio investicije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET