Glavna knjiga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Glavna knjiga". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Садржај:
Увод...............................................................................................................3
Главна књига-системска евиденција..........................................................4
Дневник и Главна књига..............................................................................4
Отварање Главне и евидентирање пословних промена..........................7
Закључак......................................................................................................11
1.Увод
Главна књига је једна од две основне пословне књиге у рачуноводству.Представља скуп рачуна на којима се систематски евидентирају пословне промене у једном предузећу. Некада је Главна књига била у форми увезане књиге(отуда и назив главне књиге) а сада су то картице – слободни листићи, који чине картотеку Главне књиге.
У главној књизи воде се само основни или синтетички рачуни. Главну књигу чине сва конта (картице) у финансијском књиговодству и/или погонском књиговодству на којима се књиже све настале пословне промене на средствима и потраживањима, капиталу и обавезама, приходима и расходима, финансијском резултату и делу ванбилансне евиденције.
2. ГЛАВНА КЊИГА-СИСТЕМАТСКА ЕВИДЕНЦИЈА
Најтипичнија књиговодствена евиденција за системско књижење је Главна књига, која мора да садржи посебне рачуне за евидентирање сваке посебне категорије пословних промена. Другим речима, Главна књига мора имати посебне рачуне за издвојено евидентирање стања и промена које настају код сваког активног и пасивног имовинског дела,као и посебне рачуне за регистровање сваког насталог расхода,односно прихода.
Да би евиденција на контима (рачунима) била потпуна, потребно је приликом књижења на контима применити принципе интегралности и хомогености конта. Рачун је потпун (интегралан) ако су на њему обухваћене све промене у вези са конкретним средствима или извором, приходом или расходом. Уколико је само једна промена изостављена , каже се да рачун није потпун.
Рачун је хомоген (истоврстан,једнородан) ако садржи само економске промене које су се догодиле на средствима, изворима средстава, приходима и расходима који се на њему воде.
3. ДНЕВНИК И ГЛАВНА КЊИГА
Као и Дневник, који предтавља инструмент књиговодства који служи за хронолошку евиденцију насталих економских промена, Главна књига има следеће колоне: датум, опис, новчане, дуговне и потражне износе. Економске промене за потребе евидентирања у Дневнику класификују се по редоследу настанка , а у Главној књизи према томе на којој рачуноводственој категорији, односно делу категорије, ако је она рашчлањена, су настале. Ипак, реч је о једним те истим променама тако да, што се садржине тиче , између Дневника и Главне књиге не постоје разлике. Разлике постоје само у начину класификовања економских промена и отуда и у информацијама које пружају.
Погрешно би било сматрати да Главну књигу представља само књига у којој су груписани основни(синтетички) рачуни,неоспорно, да она има првенство над другим Главним књигама. Наиме, у ширем значењу речи, Главну књигу сачињавају и специјалне помоћне књиге (сконтра) која обухватају аналитичке рачуне појединих синтетичких конта. Зато се ради разликовања ужег и ширег појма Главне књиге можемо послужити називом: Главна књига збирних рачуна и Главна књига индивидуалних рачуна.
Што се тиче органско-контролне повезаности Дневника и Главне књиге, треба имати у виду правила:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET