Zlostavljanje dece | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zlostavljanje dece". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAČA
SUBOTICA, BANIJSKA 57
SEMINARSKI RAD IZ PEDAGOŠKE DIJAGNOSTIKE
TEMA: Zlostavljanje dece
SADRŽAJ:
UVOD.........................................................3
TEORIJSKI DEO RADA:
Zlostavljanje dece.....................................4-5
Osnovni oblici zlostavljanja dece:
Fizičko zlostavljanje.....................................5
Seksualna zloupotreba................................6
Emocionalna (duševna)zloupotreba.........7-8
Zanemarivanje i nemarno postupanje.........9
Eksploatacija...............................................9
EMPIRIJSKI DEO RADA:
Posledice zlostavljanja i zanemarivanja.....10-12
PRILOG: .....................................................13
Zaključak....................................................14
Literatura...................................................15
UVOD
Pedagoška dijagnostika iako je integralni deo vaspitno obrazovne delatnosti i bitan činilac efiaksnije organizacije vaspitno obrazovnog rada, još nije našla svoje pravo mesto i značaj u pedagoškoj literaturi. Pedagoška dijagnostika najvažnija spona između pedagoške mteorije i prakse, jasno proizilazi da bi pedagoška nauka znatno više pažnje trebala da posveti teorijskom oblikovanju pedagoške dijagnostike kao posebnoj oblasti među pedagoškim disciplinama.
Razume se da vrsta i težina odstupanja od nekog zamišljenog, optimalnog razvoja, zavisi od vrste razvojne smetnje, težine oštećenja, vremena, kada je oštećenje nastalo i ukupnih društvenih uslova za aktiviranje preostalih potencijala osobe sa smetnjama u razvoju.
Neposredne promene, koje nastaju kao posledica vrste i težine razvojne smetnje nazivaju PRIMARNIM posledicama, a one nastale kao posledica nepovoljnih reagovanja osoba iz neposredne sredine ometenog u razvoju SEKUNDARNIM posledicama.
U pokušaju da se odgovori na pitanje koje je područje rada sa hendikepiranima u primarnoj nadležnosti psihologa, saradnici koji su učestvovali u pripremi plana i programa za hendikepiranu decu, došli su do uverenja da će to verovatno za duži period vremena biti PEDAGOŠKA DIJAGNOSTIKA pa je najveći deo prostora u svim zanatskim celinama posvećeno sadržajima rada u toj oblasti.
TEORIJSKI DEO RADA
ZLOSTAVLJANJE DECE
Zlostavljanje dece  je prema savremenim koncepcijama posledica nasilja u porodici koje spada u najteže oblike traumatskog iskustva iz detinjstva sa trajnim posledicama po celokupan, posebno emocionalni,razvoj deteta. Forme zlostavljanja dece mogu biti: fizičko, emocionalno, seksualno i kombinovano. Svaka od navedenih formi zlostavljanja ima podgrupe sa ishodom koji ukazuje na neophodnost primarne prevencije, ali i adekvatnih oblika zaštite i terapije kako zlostavljene dece tako i zlostavljača. Savremeno zakonodavstvo posebno štiti zlostavljanu decu, o čemu postoje odgovarajući nacionalni i međunarodni zakonski propisi.
Najčešće se otkrivaju fizički zlostavljana deca. Zlostavljači su najčešće roditelji, uglavnom majke ili druge ženske osobe koje se brinu o detetu. Oni ne spadaju u grupu psihopata niti sociopata već osoba koje su i same u detinjstvu bile zlostavljane pa čin zlostavljanja predstavlja oživljavanje onog što su doživele u detinjstvu. Zlostavljanje se gotovo uvek sreće u kontekstu klasične problematike kao što su alkoholizam, nezaposlenost, siromaštvo, razni oblici dezorganizacije porodice. Kod fizičkog zlostavljanja povrede nisu akcidentalne. One mogu biti lake, teške i smrtonosne, nastale u pojedinačnim epizodama ili ponavljane. Nalaz svežih i starih povreda uvek je suspektno na ovu etiologiju. 
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET