Uticaj emocija na bezbjednost vozača | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj emocija na bezbjednost vozača". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad iz predmeta
“Saobraćajna psihologija”
Tema:
Uticaj emocija na bezbjednost vozača
Predavač: dr Aleksandar Milić, doc.
Sadržaj
Uvod 3
Metodologija 4
Predmet 4
Ciljevi 4
Hipoteze 4
Varijable 5
Instrumenti 5
Procedura 5
Rezultati 6
Grafički prikaz dobivenih rezultata 8
Zaključak 12
Literatura 13
Uvod
Sve što čovek opaža, on to i emocionalno doživljva i na to emocionalono reaguje. Zbog toga se kaže da čovjek nije samo racionalno biće koje svoje reakcije, ponašanja i aktvnosti zasniva samo na opažanjima, mišljenjima i zaključivanjima. Stvarnost - pojve, predmete, zbivanja ...ljude i njihove postupke čovjek opaža, doživljava i na to reguje svim čulima i raličitim fizološkim i endikrinološkim, imunološkim, duhovnim i emocionalnim reakcijama.
Čovjek u ulozi vozača opaža složenu stvarnost u saobarćajnim okolnostima koje uslovljavaju najviše nivoe svih psiho-fizičkih i emocinalnih angažovanja. Upravljanje vozilom u uslovima intezivnog saobraćaja u kojem dominira brzina i snaga vozila naročito uslovljava snažno emocionalno doživljavanje i reagovanje koje ima povrate refleksije (uticaj) na efikasnost reagovanja – na sopstvenu bezbijednost u vožnji i bezbijednost drugih učesnika u saobraćaju.
Zbog toga je bitno ispitati uticaje emocija koje ima vozač i koje doživljava tokom vožnje na njegovu bezbijednost. Emocije izazivaju odrećene fizološke promene (ubrzan rad srca, premor, psiho-fizičku blokadu, znojenje dlanova, bledilo, crvenilo i dr.) u tijelu koje mogu uticati na način, brzinu i uopšte ponašanje u saobraćaju.
Emocije su uzbudjeno stanje organizma koje je pratilac za nas važnih dogadjaja i koji se manifestuje na tri načina:
subjektivni doživljaj (npr. radost, tuga i sl.)
fiziološke promene (ubrzan rad srca, znojenje dlanova i sl.)
karakteristično ponašanje (kad pod uticajem ljubavi nekoga zagrlimo i poljubimo)
Glavne dimenzije emocija su:
intenzitet osećanja
nivo napetosti
stepen složenosti
Emocije mogu da se jave naglo ili postepeno i da traju kratko ili dugo.
Primarne emocije su:
radost – osjećamo kada postignemo neki cilj,
ljutnja – osjećamo je kada nismo u mogućnosti da ostvarimo neki cilj zbog spoljnih, faktora koje u isto vreme možemo okriviti za naš neuspeh,
strah – kada ne poznaje puteve kojima može ostvariti neki cilj,
tuga – kada izgubimo nešto što nam je bilo važno.
Primarne eomcije su emocije koje uvećini slučajeva mogu da utiču na ponašanje vozača u saobraćaju.
Zbog svega toga u ovom seminraskom radu će biti ispitan i istražen uticaj emocija na bezbijednost vozača u saobraćaju kao i mogućnost njihovog otklanjanja.
Metodologija
Predmet
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET