Timski rad | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Timski rad". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Fakultet za pravne i poslovne studije Studijski smer:
Grčkoškolska br. 2 Poslovna psihologija
Novi Sad
SEMINARSKI RAD
TIMSKI RAD
predmet: Psihologija poslovne komunikacije
Novi Sad, januar 2010.
SADRŽAJ:
UVOD……………………………………………….…………………………...…...3
DEFINICIJA TIMSKOG RADA…………..……………….………………..…….....4
VRSTE TIMOVA……………….....……………………………………….…….......5
Formalni timovi…………………………………………………………....……..5
- Hijerarhijski timovi…………………………..............………………………..6
- Timovi zadataka ili projektni timovi…………..............………………………6
Neformalni timovi…………………………………....…………………………..7
FAZE RAZVOJA U TIMSKOM RADU…………..……………...………………….8
RAD TIMA……………………………………...……..……………………………...9
PROBLEMI U TIMSKOM RADU……………………………...……..……………..11
Osnove za kvalitetan odnos……………………………………….....…………...12
ZAKLJUČAK……………………………………...…………………………….…....14
LITERATURA…………....……………………………………………………….......15
UVOD
Priča o kvalitetnim odnosima u rukovodećem timu je najvećim delom priča o timskom radu, ali i o drugim znanjima i veštinama koje mora da poseduje savremeni rukovodilac. Kod obimnih i složenih zadataka koji zahtevaju različite sposobnosti i znanja ili se sastoje od niza operacija koje se moraju obavljati istovremeno javljaju se potrebe za timskim radom. Teško je zamisliti organizacije na bazi individualnog rada zaposlenih I krutog rukovođenja. Rukovodstvo organizacije je više nego ikad zainteresovano za maksimalnu iskorišćenost znanja zaposlenih što se ostvaruje u okvirima timskog rada gde se ujedinjuju kadrovski resursi i potencijali za ostvarenje ciljeva organizacije. Međutim, dosadašnja iskustva mnogih organizacija u primeni timskog rada ukazuju na značajan broj subjektivnih otpora i ograničenja koja postoje kod izvesnog broja članova tima. Timove čine ljudi, a poznata je činjenica da ostvarenje uspešnog rada sa ljudima karakteriše visok stepen neodređenosti. Za uspešnu realizaciju projekta uvođenja i implementacije sistema menadžmeta kvalitetom (u daljem tekstu QMS-Quality Management System) neophodno je postojanje timskog rada. Timski rad u QMS-u je neophodan ako se želi afirmisati stručni rad u organizaciji i razviti novi, efektivniji način zadovoljenja kupaca.
Skup vrednosti koje podstiču takvo ponašanje čine: sposobnost slušanja i konstruktivnog razgovora, civilizovano i tolerantno reagovanje na tuđe stavove, pružanje podrške saradnicima, prepoznavanje interesa i dostignuća drugih itd. Pravi tim karakteriše visok stepen zajedništva u definisanju ciljeva i prioriteta, pobednički mentalitet, sklad i međusobno dopunjavanje članova, sklonost konsenzusu, fleksibilnost mišljenja, sposobnost zajedničkog učenja, mirno i staloženo prevladavanje konflikata u grupi itd. Iz ovih nabrojanih komponenti, jasno je da nije lako stvoriti i voditi dobar tim, ali upravo je u tome vrednost rukovodioca koji u tome uspe.
“Više ruku može da pomeri brdo.“
DEFINICIJA TIMSKOG RADA
U literaturi se mogu sresti mnogobrojne definicije za tim odnosno timski rad. Najsažetija definicija bila bi:
"Grupa ljudi koja, radeći zajedno, ostvaruje zajednički cilj."
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET