Struktura Grupe | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Struktura Grupe". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET ZA KRIMINALISTIKU, KRIMINOLOGIJU I SIGURNOSNE STUDIJE
SARAJEVO
Struktura grupe
(Seminarski rad)
Predmet: Socijalna Psihologija
Sarajevo, Januar, 2012
Sadržaj:
Društvene grupe……………………………………………………………….2
Svijest o grupnoj pripadnosti…………………………………………………..3
Struktura Grupe………………………………………………………………..5
Najčešće istraživane dimenzije grupne strukture……………………………...7
Sociometrijska Struktura ……………………………………………………..10
Literatura……………………………………………………………………...11
Društvene Grupe
Postoji mnogo definicija grupe, ali jedan od mogucih načina razumevanja grupe jeste upoznavanje sa njenim obelezjima. Dakle, moze se reći da je grupa skupina ljudi koja poseduje sledeca obelezja:·
zajedničku percepciju svog postojanja - clanovi su svesni postojanja grupe;·
potrebe- clanovi se pridruzuju grupi jer veruju da ce onazadovoljiti neke njihove potrebe;·
zajednicki ciljevi- clanovi imaju zajedničke ciljeve ili ideale kojiih povezuju;·
međ uzavisnost- clanovi zavise jedni od drugih;·
socijalna organizacija - grupa se moze posmatrati kao drustvena jedinica sa svojim normama, ulogama, pravilima, odnosima moci iemocionalnim odnosima;·
interakcija - clanovi uticu jedan na drugog u procesukomunikacije: «osecaj « grupe postoji i kad nisu okupljeni na istommestu;·
kohezivnost- clanovi zele da pripadaju grupi, da doprinesunjenom delovanju i ciljevima, da se ukljuce se u njene aktivnosti.
Sigurne karakteristike svih vrsta grupa su: Strukturiranost, broj osoba koje ih cine, zajednicki cilj i uzajamni uticaj clanova grupe.
Tako grupe mogu biti u odnosu na strukturiranost - nestruktuirane i struktuirane,u odnosu na velicinu, male ili velike, u odnosu na intenzitet interpersonalnihodnosa primarne i sekund arne, prema pripadnosti grupi, vlastite i tudje..
Svijest o grupnoj pripadnosti
Članovi grupe počinju da opažaju grupu kao »stvarnu«, a sebe kao njene članove. Ta svest ima određene posledice: Postoje određene posledice razvoja ove svesnosti o »realnosti grupe« i grupnoj pripadnosti, kao ko same članove grupe, tako i po druge (o tome će kasnije biti reči – međugrupni odnosi).
Ciljevi
Članovi grupa vremenom stvaraju (formulišu) zajedničke grupne ciljeve – nešto čemu njena aktivnost teži. Čak i kada je grupa stvorena pod uticajem nekih spoljašnjih okolnosti, kao odgovor na spolja nametnutu svrhu, ona je sklona da interpretira ili re-interpretira ovu svrhu ili cilj u sopstvenom svetlu i skoro je sigurno da će razviti i neke dodatne i posebne svoje ciljeve.
Norme
Unutrašnje norme grupe se vremenom razvijaju. Članovi grupe deluju i očekuju jedni od drugih da deluju prema određenim standardima, pravilima, a oni koji to neće izloženi su neodobravanju i mogućim sankcijama.
Uloge
Kada se skup pravila poveže sa određenim »pozicijama« u grupi (na pr. majka, predvodnik) – tada se kaže da postoji u grupi skup uloga.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET