Stavovi učenika prema manjinskim grupama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stavovi učenika prema manjinskim grupama". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

STAVOVI UČENIKA PREMA MANJINSKIM GRUPAMA
Kao problem ovog istraživanja se postavlja pitanje da li i u kojoj meri su prisutne predrasude među mladima (učenici osmog razreda osnovne škole i učenici srednje škole), kao i da li su učenici specijalne škole tolerantniji ili manje tolerantni u odnosu na učenike redovne škole.
Za svrhe ovog istraživanja konstruisan je merni instrument, koji se sastoji od deset biografija sa po jednom sedmostepenom skalom semantičkog diferencijala (dvanaest parova prideva) za svaku od biografija. Svaka biografija je kratak opis neke osobe koja pripada odnosno pripada jednoj od manjinskoj grupa (nacionalne manjine- mađari, romi, hrvati, albanci; osobe sa invaliditetom; osobe sa mentalno nedovoljnom razvijenošću, prostitutke; narkomani, osobe sa poremećajima ishrane-bulimija) u zavisnosti od tipa upitnika. Biografije su svrstane u grupu kontrolnih odnosno eksperimentalnih ajtema u zavisnosti od toga da li sadrže distraktor koji se odnosi na jednu od manjinskih grupa.
Ključne reči: stavovi, prerasude, manjinske grupe, mentalno nedovoljna razvijenost
UVOD
Ovo istraživanje se bazira na predrasudama prema onim grupama koje sa izdvajaju po izvesnim svojstvima , obeležjima , vidovima ponašanja koji nisu karakteristični za većinu i kao takvi bi mogli da budu izloženi osuđivanju i netoleranciji od strane tog istog društva.
Termin «manjinske grupe» se ovde odnosi na: nacionalne manjine (Mađari,Hrvati,Albanci,Romi);osobe sa posebnim potrebama(invalidi,mentalno retardirani); narkomane; homoseksualce i prostitutke.
Pitanje statusa nacionalnih manjina kao i pitanje etničkih predrasuda (Mađari,Hrvati,Albanci,Romi) su važna društvena pitanja, s tim pre što je reč o našoj zemlji koja ja bila izložena i još uvek je, različitim društvenim previranjima,krizama i međuetničkim sukobima. A sve to nesumnjivo može da bude izvor različitih socijalnih frustracija kao i pogodno tlo za javljanje različitih etničkih predrasuda.
Funkcija predrasuda je dvojaka. Ako se predrasude posmatraju kao društvena pojava onda one koriste vladajućoj klasi da održi svoje pozicije. Ako se posmatraju kao osobine ličnosti onda one pomažu pojedincima da pokušaju da ostvare različite neostvarene želje ili pokušaju da ublaže stvoreno osećanje nesigurnosti i tenzije(Rot,2003).
Etničke predrasude povlače sa sobom i izvestan stepen etničke distance i nacionalizma prema pojedinim grupama.
Pod socijalnom distancom Bogardus je podrazumevao stepen nerazumevanja i psihološke bliskosti (odnosno udaljenosti ) u odnosu na različite pojedince ili grupe.
Socijalna distanca se ispituje kao spremnost za uspostavljanje odnosa različite bliskosti.
(Bogardus prema Lazić,1994).
Dok je Alačov (prema Lazić,1994), 1991. godine dobio podatke da 27% mladih Srba iz Beograda ne prihvata Hrvate za sugrađane ,i da na brak sa Hrvatima ne bi pristalo 53% Srba. Dalje , vezano za etničku distancu ,devet godina posle (Jurić,2000) je svojim istraživanjem obavljenim na prostoru republike Srbije utvrdila, da je najveći stepen etničkog distanciranja od pripadnika albanske, muslimanske, hrvatske i romske nacionalnosti
Ispitivanje stavova mladih prema prostituciji je takođe bitno, jer stanje društvene anomije u kom preovladava osećaj beskorisnosti, besmisla i nemoći, kao i medijska produkcija golišavih turbo folk pevačica, pozitivna promocija «manekenstva» i sl. umnogome stvaraju uslove za stvaranje potkulturalnih modela (stila oblačenja,vrednosnog sistema...), koji manje ili više podstiče mlade da ne biraju sredstva da bi sebi obezbedili «normalan život».
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET