Sportska Psihologija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sportska Psihologija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


GLAVA II
ISTORIJSKI POGLED NA RAZVOJ
PSIHOLOGIJE SPORTA
Psihologija sporta uživa nešto duži istorijski period u Evropi posebno u istočnoj Evropi. Svetlo dana ugledala je u SAD -u gde je interes za njen akademski  i aplikativni razvoj  rastao tokom poslednjih  30-ak godina. Stoga možemo zaključiti da je “Sportska Psihologija“ relativno mlada psihološka disciplina.
Duži period psihologija sporta se bazirala samo na istraživačkom radu. Tek poslednjih godina praktična učinkovitost psihologije sporta je prerasla u maksimiziranje sportske performanse i delovanja na kliničke probleme u sportu.
Koleman Grifit(Coleman Griffith), psiholog univerziteta u Ilinoisu 1918. je komparirao vremena reakcije igrača američkog fudbala i košarkaša. Ovo je definitivno posejalo seme sportske psihologije za buduće naraštaje. U tom periodu vršila su se istraživanja separirano u različitim zemljama-značajne zemlje su bile Sovjetski Savez, Nemačka i Japan. Kako je sportska psihologija tokom 1920-ih i 1930-ih dobila mnogo na znanstvenom značaju u Evropi, mnoge institucije i laboratorije fizičke edukacije i sporta postajale su aktivnije. Drugi svetski rat je omeo većinu rada i razvoja sportke psihologije. Postoje neke indikacije  da je psihologija sporta cvala u Nemačkoj, SSSr i Mađarskoj.
Predavanja i podučavanje psihologije sporta se danas kontinuirano provode na odsecima sportskih nauka, iako određene zemlje poput Italije, Švajcarske, Japana i td. imaju zasebna predavanja iz psihologije sporta na odsecima za psihologiju. Također neke škole fizičke edukacije imaju odseke za psihologiju; neki instituti i univerziteti fizičke edukacije (npr. Češka, Slovačka, Rusija, Kanada, Brazil) omogućavaju magistarske i doktorske studije sa specijalizacijom u psihologiji sporta i motoričkog učenja (Salmela 1981.).
USA je mnogo napredovala u ovim područijima i ostavila mnoge zemlje “iza  sebe“. Nekolicina  individualnih istraživača značajnim i kontinuiranim radom doprineli su da sportsku psihologiju počnu prihvatati van zidova sportskih nauka kao naučnu disciplinu i kao proširenje akademske psihologije. Psihologija sporta postaje sve bitnija dimenzija u životu jednog vrhunskog sportiste. Pomaže mu da savlada psihičke prepreke koje ga sprečavaju da postigne maksimalan uspeh. U današnjem sportu granice se sve više pomeraju, a samim tim osim fizičkog napora koji ulaže jedan sportista potrebno je da se stekne i određena mentalna stabilnost. Spoj fizičke i psihičke spremnosti dovešće do željenog uspeha.
GLAVA III
SPORTSKA PSHLOGIJA DANAS
I NJENA PRIMENA
Sport igra veliku, mada ponekad nepriznatu ulogu, ulogu u životu ljudi. Većina mu je izložena još u detinjstvu. Kao rezultat iskustava, mnogi postaju zauvek igrači ili navijači. U slučaju da postanu igrači njihov život se menja iz korena, i oni dobijaju sasvim novu dimenziju života. Od njih se uvek očekuje određeni uspeh. Upravo tu psihologija sporta igra dobija na značaju.
Za pripremu sportista, uz glavnog trenera, pokazalo se potrebnim angažovati i niz drugih stručnjaka kao npr. pomoćne trenere sa specifičnim zadacima, fizioterapeute, lekare, nutricioniste, te psihologe,... Svi oni zajedno trebali bi sačinjavati stručni tim. Stoga možemo primetiti da u pripremi jednog vrhunskog sportiste učestvuje veliki broj stručnih lica.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET