Sadržaj socio-emocionalnog razvoja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sadržaj socio-emocionalnog razvoja". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Filozofski fakultet Novi Sad
studijska grupa: psihologija
Đorđević Jelena
SADRŽAJ SOCIO-EMOCIONALNOG RAZVOJA
Novi Sad, 2009.
Sadržaj:
-SADRŽAJ................................................................................................1
- UVOD......................................................................................................2
- RAZVOJ EMOCIJA...............................................................................3
- FAKTORI KOJI UTIČU NA RAZVOJ EMOCIJA............................5
- KARAKTERISTIKE DEČJIH EMOCIJA............................................6
- VRSTE EMOCIJA..................................................................................8
- AFEKTIVNO VEZIVANJE..................................................................10
- DETE KAO DRUŠTVENA I SOCIJALIZUJUĆA JEDINKA..........12
- ELEMENTI ZA PODSTICANJE
SOCIJALNO-EMOCIONALNOG RAZVOJA…………….………...13
- ZAKLJUČAK...........................................................................................15
- LITERATURA........................................................................................16
Uvod
Ljudska individua, tj,. ličnost, sadrži sva psihološka obeležja koja daju određenu celinu, važeću samo za tog pojedinca u odnosu na sve druge. U te osobine spadaju vrednosti i njihovi strukturalni odnosi u okviru mentalnog funkcionisanja, načini verovanja, intelektualne sposobnosti, motivi, emocije, njihova struktura i povezanost sa drugim psihološkim sadržajima, ciljevi i namere pojedinca, načini ponašanja,...
U vaspitanju, i uopšte u odnosu prema deci, ne treba pridavati važnost ni jednom aspektu ličnosti, jer su svi aspekti podjednako važni za formiranje zdrave, potpune, samostalne,.. ličnosti.
Bitna karakteristika po kojoj se čovek razlikuje od svih ostalih živih bića je to da je čovek svesno, racionalno biće, koje svoje postupke i htenja preduzima na osnovu umnog mišljenja i zaključivanja. Mnogi naši postupci izazvani su i drugim činiocima, kao što su i emocije(. Dok se putem intelektualnih procesa stiču saznanja o okolnoj stvarnosti, zahvaljujući emocijama ona se doživljava. Emocije predstavljaju doživljaj našeg vrednovanja i subjektivnog odnosa prema stvarima, ljudima, događajima, ali i prema sopstvenim postupcima.
Emocije su praćene telesnim promenama, kao i promenama u vidljivom ponašanju, sa opštom usmerenošću unutrašnje ili spoljne dinamike ka nečemu ili od nečega što je predmet, tj. objekat emocije. Odnosno, u toku svog razvoja propraćene su kako spoljašnjim, tako i unutrašnjim promenama. Unutrašnje, organske promene pri emocijama, su promene u radu pojedinih organa, npr. promene u radu srca i reakcijama krvnih sudova, promene u disanju, u količini šećera u krvi, promene u opštem metabolizmu,..., a kao posledica čovek može da pocrveni, prebledi, plače, povuče u stranu, napadne,.... Dok, spoljašnji znaci emocija su izrazi lica, glasovne reakcije,... i upravo po izrazima emocija na licu, očima, po gestovima može se zaključiti šta neka jedinka preživljava, kako se oseća.
Sa emocijama je povezano, a najčešnje i njima pokrenuto mišljenje predškolske dece. Same emocije izazvane su neposrednom situacijom koja deluje na dete u datom trenutku. Tada dete ne doživljava emocije samo kao sopstveni proces i stanje, već i kao svojstvo objekta i situacija koji su ih izazvali.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET