Razvoj govora | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj govora". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
Jedinstveno obeležje ljudske vrste u poređenju s ostalim primatima svakako je jezik - sistem konvencionalnih znakova, fonoloških, gramatičkih i semantičkih pravila koji se zvučno ostvaruju putem govora.
Ovladavanje jezikom ne svodi se isključivo na usvajanje reči I gramatičkih pravila nekog jezika, u ranom detinjstvu razvoj govora je učenje kako ovladati I koristiti govorni aparat.
Govorni aparat
Govorni aparat je “funkcionalni sklop” nekoliko organa.
Pluća
Larings I glasne žice
Usna šupljina
jezik
zubi
usne
Govor I jezik
Jezik je sredstvo izražavanja misli, osjećaja, ideja, potreba, medij kojim okolina utiče na biće u razvoju i osnova je komunikacije i učenja. Nedovoljno usvojen jezički sistem ograničava uticaj okoline na dete i deteta na okolinu.
Rano detinjstvo je period vrlo intenzivnog usvajanja jezika. To je vreme kada dete prelazi iz predjezične u jezičnu fazu razvoja pri čemu mu jezik polako, ali sigurno, postaje glavno sredstvo komunikacije s okolinom. No, period u kojem dete najintenzivnije usvaja jezični sustav ujedno je i najranjivije i najpogodnije za nastanak jezično - govornih poteškoća.
Jezično - govorni razvoj zavisi o razvoju različitih jezičnih područja i sposobnosti kao što su socijalna svest, motorika, socijalizacija, percepcija, pažnja..., I odvija se u više etapa.
Prva od tih etapa svakako je predgovorni (predjezični) period koji obuhvata vreme od rođenja do 10. meseca života. Zatim sledi period pojave prve reči od 10. do 14. meseca života, period stvaranja prvih rečenica od 18. do 22. meseca života i period gramatičnosti od 22. do 30. meseca života.
Brojni pokazatelji upozoravaju da koreni jezičnog razvoja sežu još u intrauterino period života djeteta te da postoji tzv. "kritični period" za usvajanje jezika, kada je mozak najprijemčiviji za usvajanje jezika. Za period najintenzivnijeg jezično-govornog razvoja smatra se vreme unutar prve tri godine života.
Ako u tom kritičnom vremenu dete nije dovoljno i nije pravilno izloženo jezičkom uticaju u svojoj okolini, usvajanje jezika će biti otežano.
Predgovorni (predjezični) period
Predgovorni (predjezični) period obuhvata vreme od rođenja do 10. meseca života deteta. To je period koje podrazumeva razvoj govorne percepcije i produkcije i započinje samim rođenjem djeteta (neka istraživanja navode da započinje već u intrauterinom periodu razvoja deteta). To pokazuju I brojna istraživanja koja navode da je dete već po rođenju sklono slušanju majčinog glasa koji, sa zadivljujućom sposobnošću, može izolovati od buke koju oko njega proizvodi spoljni svet. Nadalje, dete već vrlo rano (u dobi od oko 4. meseca života) započinje usklađivati informacije dobivene sluhom i vidom te opaža audiovizualne ekvivalente u govoru. U to vreme dete je sposobno prepoznati da se vokal "A" izgovara sa široko otvorenim ustima za razliku od vokala "I" koji se izgovara s izduženim oblikom usana. Također, dete već vrlo rano uočava intonacijske karakteristike jezika koji ga okružuje te u drugoj polovini prve godine života (posle 6. meseca) dete počinje razlikovati glasove koji pripadaju glasovnom sustavu materinjeg jezika od glasova koji mu ne pripadaju. Time pokazuje urednu sposobnost slušanja i slušnog razlikovanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET