Razlika u stepenu depresije između osoba koje su u radnom odnosu i onih koji nisu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razlika u stepenu depresije između osoba koje su u radnom odnosu i onih koji nisu". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Нишу
Филозофски факултет
Департман за психологију
истраживањe
Тема:
Разлика у степену депресије између особа које су у радном односу и оних који нису
Ментор: Студент:
Проблем истраживања
Проблем овог истраживања је утврдити колико губитак запослења утиче на степен депресије код људи.Да ли су у већој депресији особе са запошљењем или ипак особе које су изгубиле посао.
У данашње време многи људи остају без посла, фирме се затварају, радници који су изгубили стално запошљење како су старији теже проналазе посао јер сви углавном запошљавају млађе људе. Постоји низ потешкоћа са којима се ти људи суочавају и те потешкоће могу бити узрок настанка депресије. Ту спадају пре свега лоша материјална ситуација, финансијски губитак, вишак слободног времена, особа се осећа бескорисно, непотребно.
Депресија се убраја у најраније болести у историји медицине али и у најчешће психичке поремећаје данашњице. Број континуирано расте од 1910. године, а према проценама Светске здравствене организације до 2020. ће постати први светски здравствени проблем.
Психолози објашњавају да стресни догађај може да буде повод за депресивно стање и код ментално здраве особе, онда када се суочавамо са различитим губицима или неуспесима. Ипак на депресију као поремећај треба посумњати ако се особа константно осећа лоше дуже од две недеље.
На депресију указује више психолошких и телесних симптома међу којима се посебно истиче осећање потиштености, празнине, губитка задовољства, негативно виђење себе, света и будућности. Њу карактерише пет или више симптома од девет наведених:
1. Депресивно расположење највећи део дана
2. Смањење интересовања у активностима у току дана
3.Губитак тежине или смањење апетита
4. Несаница или претерано спавање
5.Психомоторна узнемиреност или успореност
6. Вртоглавица, губитак енергије
7. Осећај безвредности и неодговарајуће кривице
8. Смањење концентрације
9. Мисли о смрти или самоубиству
Трајање депресивне епизоде је негде између три и шест месеци, а озбиљност може варирати од благе, умерене до тешке (у коју могу бити укључени и психотични симптоми као што су суманитост, халуцинације). У многим случајевима депресија је удружена са анксиозношћу, осећајем тескобе, стрепње. Депресија узрокује дубоке патње и већина стручњака се слаже да је она за човекаједно од најбољих животних искустава са којима се може суочити.
Циљ истраживања
Истражити да ли постоји и у којој мери разлика у степену депресије између особа које су у радном односу и особа које су незапослене. Утврђивање те разлике ће се вршити на основу статуса запослења.
Узорак
Узорак чине бивши радници фирме под стечајем „ Прогрес Сврљиг „ и радници запошљени у Војсци Србије. Укупно 60 испитаника, 30 оних који раде у Војсци и 30 оних који су без запошљења.
Хипотеза
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET