Psihosocijalni rad | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Psihosocijalni rad". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod 2
1. Šta je psihosocijalni rad 3
2. Oblici rada psihologa u psihosocijalnom radu 4
2.1. Prikupljanje podataka o klijentu i psihodijagnostika 4
2.2. Psihološsko savetovanje 5
2.3. Stručno-analitički rad 5
Zaključak 6
Literatura 7
Uvod
Odlučila sam se za ovu temu jer je područje psihosocijalnog rada tako veliko i složeno da ga stručnjaci jedne struke bez saradnje sa stručnjacima drugih struka sigurno ne mogu ni uspešno ni kvalitetno pokriti. Psihosocijalni rad obuhvata rad s pojedincem, porodicom, rad s grupama za podršku, itd. To uključuje brojne usluge i aktivnosti, od materijalne pomoći u ostvarivanju određenih prava, proširivanja znanja i podsticanja klijenta na samouvid do drugih specijalizovanih intervencija kao što su psihološko savetovanje, psihoterapija, rad sa porodicom i porodična terapija, grupni rad i grupna terapija i druge izvorne zadatke psihologa.
Šta je psihosocijalni rad
Pojam psihosocijalni rad se koristi kroz čitavu istoriju socijalnog rada. Njegovo određenje se ne može pripisati nekoj određenoj osobi iako je još 1917. godine Mary Richmond govorila o psihosocijalnoj perspektivi. Ona se smatra pretečom psihosocijalnog načina gledanja na rad s klijentima iako sama nikad nije koristila pojam psihosocijalni rad.
,,, Kad govorimo o psihosocijalnom radu onda se to odnosi na rad sa socijalnim i društvenim odnosima bitnim za psihičku dobrobit čoveka i njegov lični razvoj“.
U psihosocijalnom radu psiholozi, uzimajući u obzir unutrašnju i spoljašnju stvarnost klijenta, teže ka ostvarenju njegove psihičke i socijalne dobrobiti, stvaranju mogućnosti za klijentov razvoj i uvećanje životnih šansi. Tretman je ponajpre proces psihičkog i socijalnog osnaživanja, prilagođavanja i promena ponašanja klijenta kako bi stekao uporište i načine da pobudi i razvije vlastite potencijale za prevladavanje krize, iz stanja ugroženosti i nemoći postupnom izgradnjom dosegne psihički i socijalno punovredan način života bez štetnih posledica po sebe i druge. Tokom tog procesa psiholog pomaže i pruža podršku klijentu u različitim aspektima životne situacije osnažujući ga za aktivan odnos u ostvarivanju vlastite dobrobiti i/ili dobrobiti svoje porodice.
Oblici rada psihologa u psihosocijalnom radu
Zadaci psihologa u psihosocijalnom radu vezani su uz svakodnevne životne situacije, ali i planiranje budućeg života klijenta, njegov lični rast i razvoj, položaj u društvu i širim grupama, odnose s članovima porodice, prijateljima, itd., dakle, različitim aspektima u procesu preobražaja dela ili totalne životne situacije osobe u nevolji, njegove osobnosti i ponašanja.
prikupljanje podataka o klijentu i psihodijagnostika
psihološko savetovanje
stručno-analitički rad“.
Prikupljanje podataka o klijentu i psihodijagnostika
Podaci o klijentu služe kao osnova za dijagnozu i donošenje odluka i planiranje tretmana. Izvori podataka su sledeći:
Analiza dokumentacije
Merenje i procenjivanje ps ihičkih karakteristika klijenta (psihodijagnostika
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET