Pojedinac u društvu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojedinac u društvu". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
POJEDINAC U DRUŠTVU
SADRŽAJ:
I DRUŠTVENI STAVOVI
1. Priroda i mjerenje stavova
2. Formiranje stavova
3. Mjerenje stavova
II DRUŠTVENI I DRUŠTVENI HABITAT
1. Jezik i komuniciranje
2. Društvo
3. Kultura
III GRUPE, ORGANIZACIJE I POJEDINAC
1. Grupe i organizacije
2. Vođstvo i mijenjanje grupe
3. Efikasna grupa
PEDAGOGIJA-PSIHOLOGIJA
FILOZOFSKI FAKULTET TUZLA
I DRUŠTVENI STAVOVI
1. Priroda i mjerenje stavova
Čovjekove socijalne akcije-bilo da obuhvataju religiozno ponašanje, načine zarađivanja, političku aktivnost, bilo kupovinu i prodaju dobara-usmjeravaju njegovi stavovi. Kako se pojedinac razvija, njegova saznanja, osjećanja i djelatne tendencije prema različitim objektima u njegovom svijetu, organizuju se u trajne sisteme koji se zovu stavovi. Definišući stavove kao sisteme, mi ističemo uzajamnu povezanost triju komponenata stavova. Saznanja pojedinca o nekom -objektu, su pod uticajem -osjećanja, i -djelatnih tendencija prema tom objektu.
- objekti stavova, objekat stava može biti sve što postoji za zajednicu: prema objektima u fizičkom svijetu koji ga okružuje, prema objektima društvenog svijeta u kome živi. On ima stavove prema drugim osobama i grupama osoba, prema organizacijama i prema političkim i ekonomskim događajima. On ima mnoge stavove prema umjetnosti, filozofiji, bogu i zagrobnom životu. Stavove ima i prema samom sebi. Broj stavova svakog pojedinca je ograničen. On može imati stavove samo na one objekte koji postoje u njegovom psihološkom svijetu. Da bi mjerenje stava jedne osobe imalo svoj smisao, istraživač mora najprije da utvrdi da pojedinac ima stav prema datom objektu. Postojanje objekta je neophodan ali ne i dovoljan uslov da bi osoba mogla imati stav.
- komponente stavova, saznajna komponenta stava sastoji se iz vjerovanja pojednica o objektu. Osjećajna komponenta stava odnosi se na emocije koje su povezane sa objektom. Objekat se osjeća kao prijatan ili neprijatan, dopadljiv ili nije dopadljiv. Taj emotivni sadržaj je ono što daje stavovima uporan, pdstrekački, motivišući karakter.
- djelatna tendencija, uključuje sve bihevionističke pripravnosti udružene sa stavom. Ako se pojedinac pridržava pozitivnog stava prema datom objektu, biće raspoložen da pomogne ili nagradi ili podrži objekat; ako se pridržava negativnog stava, biće raspoložen da nanosi štetu ili kažnjava ili razara objekat.
Savka od tri komponente stava može da se razlikuje po valensiji i po stepenu mnogostranosti.
- valensija, stav se može uvijek opisati kao povoljan ili nepovoljan za ili protiv objekta. Valensija je karakteristika koju nalazimo kod svake od tri komponente sistema stavova. Saznajna komponente stava pojedinca može biti krajnje povoljna (vjerovati da je objekat vrhunsko dobro); može da bude krajnje nepovoljan (vjerovati da je objekat čisto zlo). Osjećajna komponenta može da varira od krajnje pozitivne valensije do krajnje negativne valensije (od bezuslovne ljubavi do bezuslovne mržnje). Djelatna tedencija može da se kreće od tedencije ka pomaganju ili podršci ili zaštiti objekta do napada i razaranja objekta.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET