Pamćenje i zaboravljanje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pamćenje i zaboravljanje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Učiteljski fakultet - Univerzitet u Beogradu
Nastavno odeljenje u Vršcu
SEMINARSKI RAD
Predmet: Pedagoška psihologija
Tema: Pamćenje i zaboravljanje
Vršac
SADRŽAJ
Uvod..................................................................................................................3
Metode ispitivanja pamćenja.......................................................................4,5
Zaboravljanje................................................................................................6,7
Uzroci zaboravljanja....................................................................................8,9
Retroaktivna inhibicija.............................................................................10,11
Pamćenje i zaboravljanje različitih vrsta gradiva......................................12
Metode učenja i trajanje naučenog..............................................................13
Literatura.......................................................................................................14
Uvod
U uskoj vezi sa učenjem u psihologiji stoje pojmovi pamćenja i zaboravljanja. Učenje je menjanje individue, pa se može reći da je pamćenje trajanje tih izvršenih promena, a da je zaboravljanje gubljenje izvršenih promena.
Pamćenje obuhvata tri funkcije:
retenciju ili zadržavanje;
reprodukciju ili obnavljanje, i
rekogniciju ili prepoznavanje.
Da bi došlo do bilo koje od ove tri funkcije, pamćenju treba da prethodi učenje, bilo da je to namerno i sistematsko učenje ili nenamerno, spontano učenje.
Obnavljanje, oživljavanje jednog ranijeg doživljaja ili onoga što je naučeno naziva se reprodukcijom. Prilikom reprodukcije čovek je svestan toga da je to ranije učio ili doživeo. Rekognicija predstavlja prepoznavanje ranije naučenog gradiva kao poznatog.
.
Metode ispitivanja pamćenja
Prvi se eksperimentalno bavio ispitivanjem pamćenja nemački psiholog Herman Ebinghaus. Godine 1885. on je izdao svoju studiju „O pamćenju“. Ebinghaus je ispitivao pamćenje pomoću besmislenih slogova. Besmislene slogove pravio je na taj način što je između dva suglasnika stavljao jedan samoglasnik.
EBINGHAUS JE USTANOVIO ČETIRI METODE ISPITIVANJA PAMĆENJA:
Ebinghaus je ustanovio i prvu metodu ispitivanja pamćenja - metodu uštede. Ovaj metod još i danas važi kao najbolja metoda za ispitivanje pamćenja, odnosno zaboravljanja naučenog gradiva. Metoda uštede sastoji se u tome da ispitanik uči jednu listu besmislenih slogova sve dok je u potpunosti ne nauči. Ebinghaus je kao kriterijum „naučenog“ uzimao da subjekt može bez greške da ponovi celu listu besmislenih slogova. Pošto je već došlo do izvesnog zaboravljanja subjekt neće biti u stanju da odmah bez greške ponovi celu listu, već će morati da je nekoliko puta ponovi da bi mogao da je reprodukuje bez grške. Ovog puta subjektu će biti potreban manji broj ponavljanja da nauči tu listu. Razlika između broja ponavljanja u prvobitnom učenju predstavlja uštedu u ponovnom učenju. Ova razlika, odnosno ušteda, pokazuje koliko je od ranije učenog materijala zadržano u pamćenju posle određenog vremena. Uvođenjem ove metode Ebinghaus je učinio još jedan korak napred u shvatanju pamćenja koje je tada vladalo u psihologiji. Pre njega se smatralo da se pamti „sve ili ništa“
Druga metoda ispitivanja pamćenja jeste metoda reprodukcije. U ovoj metodi subjekt uči gadivo do određenog kriterijuma, pa se posle izvesnog vremena određuje količina zadržanog gradiva na osnovu reprodukcije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET