Otkrivanje sopstvene homoseksualnosti drugima («Coming Out» proces) i mentalno zdravlje homoseksualaca | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Otkrivanje sopstvene homoseksualnosti drugima («Coming Out» proces) i mentalno zdravlje homoseksualaca". Rad ima 70 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FILOZOFSKI FAKULTET U BEOGRADU
KATEDRA ZA KLINIČKU PSIHOLOGIJU
Diplomski rad OTKRIVANJE SOPSTVENE HOMOSEKSUALNOSTI DRUGIMA («COMING OUT» PROCES) I MENTALNO ZDRAVLJE HOMOSEKSUALACA
Beograd 2005.
P R E D G O V O R P R E D G O V O R P R E D G O V O R
1 2
LGB- Lesbian, gay and bisexual Coming out – izlazak iz tame, ćutnje, obelodanjivanje sopstvene seksualne orjentacije drugima
2
Prvi cilj ovog istraživanja je da otkrije značaj obelodanjivanja svoje seksualnosti značajnim drugima i ispitivanje uticaja neskrivanja seksualne orjentacije na mentalno zdravlje homoseksualaca. Početna pretpostavka istraživanja je da su oni homoseksualci koji ne kriju svoju seksualnost, mentalno zdraviji, što će reći manje depresivni, agresivni i anksiozni. Ako je ova pretpostavka tačna, onda je od krucijalnog značaja otkriti koji su to uslovi koji olakšavaju/otežavaju proces otkrivanja sopstvene seksualnosti drugima, u cilju mentalne prevencije. Drugi cilj ovog istraživanja je da utvrdi koliko se homoseksualci u Srbiji, 2005.-te godine, osećaju otuđeno od svoje socijalne okoline i koliko stav okoline otežava proces coming out-a, otežavajući pozitivno formiranje gay identiteta. Mogu se odrediti određene tematske celine na koje je ovo istraživanje usmereno: Utvrđivanje najčešćih uslova koji omogućavaju proces coming out-a (prosečne godine u kojima se homoseksualci odlučuju na ovakav korak, vrsta odnosa sa osobom kojoj se prvi put poveravaju, njen pol i seksualna orjentacija, kako se ispitanik osećao u datom trenutku i pozitivni razlozi koji su ga ohrabrili na takav korak). Utvrđivanje uslova koji otežavaju coming out (razlozi koji su sprečili ispitanika da se otvori i kada je osećao potrebu). Utvrđivanje posledica otvaranja (reakcija osobe u datom trenutku, reakcija osoba posle određenog vremena u vidu trajnijeg odnosa prema ispitaniku, prihvatanje ili odbacivanje od strane porodice, prijatelja i drugih, osećanja koje je ispitanik osećao u datom trenutku, kao i osećanja koja ima sada pri osvrtu na dato iskustvo). Utvrđivanje uklopljenosti homoseksualaca u socijalnu zajednicu (socijalna distanca prema heteroseksualnoj populaciji, povezanost sa gay zajednicom, zadovoljstvo opštim socijalnim stavom u Srbiji). Utvrđivanje povezanosti otvorenosti prema značajnim osobama (pre svega porodici) i mentalnog zdravlja izraženim indikatorima anksioznosti, depresivnosti i agresivnosti. Zahvalnica: Za početak bih želela da naglasim da je istraživanje naišlo na izuzetno pozitivan odziv ispitanika i na visok stepen saradnje i kooperacije. Kada sam počinjala ovo istraživanje reakcije su obično bile: “A gde misliš naći odgovarajući uzorak ispitanika?”. Međutim, ispitanika je bilo više nego dovoljno (uslovno rečeno prema predviđenom obimu rada), zahvaljujući visokoj saradljivosti gay populacije u Srbiji i želji da pomognu naučni rad. Ovom prilikom želim da se zahvalim svima koji su učestvovali u ovom istraživanju i obogatili ga sopstvenim iskustvom. Posebnu zahvalnost dugujem udruženju “Gay – ten” koji su mi mnogo pomogli da istraživanje na valjan način izreklamiram.
3
S A D R Ž A J S A D R Ž A J S A D R Ž A J
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET