Nasilje u porodici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje u porodici". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Sarajevu,
Pravni fakultet,
Azra Čutuna
Tema:
Nasilje u porodici
( Pristupni rad iz kriminologije )
Maj,2009.
Sadrzaj:
1.Pojam i oblici nasilja......................................................................................................................................3.
1.1.Oblici nasilja..................................................................................................................................................3.
1.2.Vrste nasilja (aktivno i pasivno)...........................................................................................................3.
2.Neke od statistika...........................................................................................................................................4.
3.Institucije za prijavu nasilja.......................................................................................................................5.
4.Organizacije za pomoć žrtvama...............................................................................................................6.
5.Pravna zaštita žene žrtve nasilja..............................................................................................................8.
6.Zaključak..........................................................................................................................................................10.
7.Literatura.........................................................................................................................................................11.
1.POJAM I OBLICI NASILJA
Nasilje je skup ponašanja koja teže kontroli nad drugim licima primjenom sile, zastrašivanjem i manipulacijom. Najčešći oblici nasilja su fizičko, psihičko/emotivno, seksualno i materijalno/ekonomsko. Nasilje se javlja iz socijalno patoloških pojava kao što su: alkoholizam, nezaposlenost, flustracije, duševna bolest, poremećeni porodični odnosi i bračni odnosi, i najčešće je prouzrokovano od strane muškarca.
1.1.Oblici nasilja:
Fizicko nasilje, predstavlja napad na fizički integritet žrtve.Ova vrsta nasilja manifestuje se : šamarnjem, guranjem, čupanjem za kosu, davljenjem, obaranjem žrtve na tlo te udaranjem iste nogama, gađanjem raznih predmeta, nanošenje povreda bodenjem, nanošenjem opekotina, zaključavanjem i td. Znakovi fizičkog nasilja: modrice, ograbotine, opekotine različitog stepena,ožiljci, vanjska krvarenja i unutrašnji podlivi krvi, nagnječenja i lomovi kostiju, vidljivi tragovi gušenja na vratu, izbijeni zubi i dr.
Psihicko/emotivno nasilje, prestavlja zlostavljanje koje ima za cilj da se ostvari moć o kontrola nad žrtvom kroz razna ponižavanja, ismijavanja, zabrane komuniciranja sa drugim i dr.vrste zabrana (posjete rodbini,prijateljima), izolacije, pretjeranu ljubomoru. Nasilnik govori žrtvi da je ružna, odvratna, da je glupa i da je zbog toga niko ne želi u svom društvu, da je loša majka i da loše odgaja djecu, da je se djeca stide jer je neuredna, optužuje je da se viđa sa drugim ili da zavodi drugog, govori joj o svojim ljubavnim aferama. Kod ovog oblika nasilja nisu vidljivi tragovi zlostavljanja kao kod fizičkog nasilja, ali su posljedice mnogo veće jer dovode do razaranja strukture ličnosti žrtve, kod koje se u težim slučajevima javljaju suicidne ideje kao i pokušaji suicida. Najčešće posljedice psihičko/emotivnog nasilja su povlačenje žrtve u sebe, osjećaj straha, osjećaj krivnje, gubitak samopouzdanja, poremećaj spavanja, poremećaj ishrane, pad u depresiju.
Seksualno nasilje, odnosi se na seksualno uznemiravanje i silovanje, prisiljavanje na seks i prisiljavanje na bludne radnje koje im ne odgovaraju i koje su za njih ponižavajuće, na radnom mjestu, u školi, na ulici ili u porodici.
Materijalno/ekonomsko nasile, je uskračivanje ili oduzimanje finansijskih sredstava, zabrana bračnom partneru da radi, neplaćanje izdržavanja bračnom partneru ili neplaćanje izdržavanja, ostavljanje bez sredstava za život.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET