Nasilje među polovima | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje među polovima". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
Увод 2
1. Шта је насиље? 3
2. Облици насиља 4
3. Физичко насиље 5
4. Жртве насиља и насилници 5
5. Насиље у породици 6
6. Насиље засновано на разлици међу половима 7
Закључак 10
Литература 11
Увод
Насилништво представља најраспрострањенији облик агресије , које се највише испољава у школама у Србији и у свету. Када постоји негативно понашање појединца или групе, које кратко или дуго траје, а усмерено је против другог који не може или није у стању да се одбрани у некој ситуацији, онда то представља насилништво.
Познато је да је током ратног и послератног периода код нас дошло д о пораста насиља у друштву. Међутим, почетак овог века је обележило политичко насиље на глобалном нивоу.
Насиље је широко испитивана појава. Од Олвеус-а, који је пионир у испитивању насиља, данас је постало уобичајено да свака већа земља спроведе обухватну и дуготрајну студију о узроцима и ефектима насиља. Насиље је најчешће дефинисано као учестало психичко или физичко малтретирање других особа.
Узрок насиља између полова може бити очигледна разлика у заради, равнотежа у доношењу одлука, неслагање супружника, неке предрасуде. Прошло је много година од усвајања Конвенције о елиминисању свих облика дискриминације жена, ипак, сведоци смо да је теорија још увек далеко од стварног живота. Колико је стварно присутно насиље између полова никада нћемо тачно знати, јер не постоје прецизни подаци из разлога што се то насиље не пријављује. Жене страхују који ће исход бити ако пријаве насилника, или пак, да ће се то насиље наставити и бити још горе.
1. Шта је насиље?
Насиље се дефинише као ,,намерна употреба физичке силе или моћи, у виду претње или извршеног чина, управљеног ка себи, другој особи, или према некој групи или заједници, који доводи до повреде, смрти, психолошке озледе, поремећеног развоја или лишавања“. Насиље је комплексан, вишедимензионалан проблем појединца, породице и друштва.
Према Георгијевском, човек је насилно биће како по својој природи тако и због тога што се насиље учи, стиче се у процесу социјализације у одређеним друштвеном и културном контексту, јер човек и без насиља може да живи. У речнику Encarta World English Dictionary нуди се једна од ужих дефиниција концепта насиља, која гласи: ,,Употреба физичке силе да би се неко повредио или нешто оштетило; незаконита употреба неоправдане силе или ефекат постигнут путем претње таквом силом“. Сличну дефиницију која се већим делом односи на физичко насиље износи и Д. Олвеус, по коме је ,,насиље или насилно понашање агресивно понашање кад актер или извршилац користи своје тело или предмет (укључујући и оружје) да би нанео повреду или бол другом лицу“. П. Смит примећује да ограничавање насиља само на физичке акте даје јасан фокус и могућност лакшег мерења, јер се такви чинови лакше примећују у односу на вербално и узајамно (релационално) насиље. Баш по томе се насиље разликује од агресије. Међутим, многи истраживачи и аутори се не слажу са оваквим дефиницијама насиља зато што се не укључују компоненте и димензије као што су вербално насиље (подсмевање и вређање), психичко малтретирање, омаловажавање, друштвено искључивање и друге суптилне форме заплашивања.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET