Motivacija u menadžmentu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Motivacija u menadžmentu". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod
Motivisanje u menadžmentu
Razlozi menadžerskog interesa za motivaciju
Određivanje radne motivacije
Sadržajne teorije motivacije
Teorija hijerarhije potreba
(Maslovljeva teorija potreba)
Teorija trostepene hijerarhije
Dvofaktorska teorija motivacije
(Hercbergova dvofaktorska teorija)
Teorija o smislu
Teorija motivacije uloga
(Minerova teorija)
Zadovoljstvo poslom
Zaključak
Literatura
Uvod
Razvojem tehnologije i proizvodnih odnosa menjao se i značaj i uloga motivacije za rad u preduzećima. Industrijsko društvo ostvarilo je jedno sasvim novo poglavlje motivacije za rad, koje je svoje mesto zasnivalo na povećanju produktivnosti kao osnovnom cilju proizvodnje. Zahtevi upravljanja nametali su i nove pristupe čoveku i njegovoj motivaciji na rad, shvativši da motivacija može da predstavlja snažno sredstvo za uređenje odnosa u organizaciji. Danas se programi motivacije za rad koriste kao jedno od važnih strateških instrumenata u sprovođenju politike organizacije. U potrazi za novim rešenjima u menadžmentu, razvijali su se i novi teorijski pristupi motivaciji za rad.
Proučavanje radne motivacije podrazumeva sagledavanje niza aspekata koji su u podjednakoj i veoma individualizovanoj meri odgovorni za čovekovo ponašanje na radu. Pored sociološkog i psihološkog aspekta veoma značajnu ulogu ima i ekonomski aspekt razvoja, kao i stepeni tehnološkog i organizacionog nivoa, koji su veoma često u direktnoj povezanosti sa motivacijom za rad. Dinamika kojom se odlikuje organizacija je istovremeno i osnovna karakteristika ljudskog ponašanja.ž
Praksa i teorija menadžmenta je poslednjih godina doprinela u velikoj meri razvoju motivacionih teorija i praktičnih modela, zahvaljujući zahtevima organizacija i brzih i temeljnih promena u njima. Njihova istraživanja u okviru menadžmenta sve više ističu da je za uspešno upravljanje neophodno usaglašavanje i razvoj dva neraskidiva segmenta: organizaciju i motivaciju.
Jedan od najznačajnijih faktora koji u velikoj meri može da organizuje, usmerava, utiče na kvalitet i intenzitet ponašanja zaposlenih u radnom procesu je čovekova motivacija.
Motivisanje u menadžmentu
Današnji menadžeri imaju složen zadatak da se i sami pripreme za nove oblike spremnosti za promene, za samomotivisanje i da tek tada mogu da se ozbiljno pozabave motivisanjem zaposlenih. Promene u poslovnom svetu koje se svakodnevno dešavaju, kreću se u pravcu traženja mogućnosti za život kojim bi čovek današnjice bio zadovoljniji.
U svakom trenutku čoveka pokreću više različitih motiva. U radnoj situaciji nismo uvek u mogućnosti, iz različitih razloga, da sledimo svoje potrebe i motive. Ponašanje čoveka u procesa rada je veoma često nepredvidivo i teško ga je razumeti. Pre svega se to odnosi na radne situacije u kojima nisu u potpunosti jasne propozicije i gde ne postoje zajednički interesi i vrednosti.
Motivisane radnike pokreću tri suštinske karakteristike:
Težnja za postignućem – ljudi sa tom sposobnošću su usmereni prema rezultatima, trude se da ostvare svoje ciljeve i zadovolje svoje kriterijume, postavljaju sebi izazovne ciljeve, spremni su za kontinuirano učenje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET