Motivacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Motivacija". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAČA I TRENERA
PSIHOLOGIJA
TEMA: MOTIVACIJA
Subotica, 2012.
SADRŽAJ
POJAM MOTIVACIJE………………………………………………………………... 3
VRSTE MOTIVACIJE……………………………………………………………….. . 3
MOTIV POSTIGNUĆA…………………………………………………………........ . 4
MOTIV RADOZNALOSTI…………………………………………………………... 4
ULOGA I POSTUPCI VASPITAČA U MOTIVISANJU DECE…………………… 5
MOTIVACIJA ZA UČENJE……………………………………………………..........7
KARAKTERISTIKE MOTIVACIJE KOD MALE DECE……………………...........7
FAKTORI KOJI UTIČU NA MOTIVACIJU………………………………………. .. 7
RAZVOJ MOTIVACIJE…………………………………………………………….... 9
POVEĆANJE MOTIVACIJE………………………………………………………... 10
STRATEGIJE MOTIVISANJA DECE……………………………………………… 10
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………12
LITERATURA……………………………………………………………………….. 13
1.0. POJAM MOTIVACIJE
Motivacija je proces pokretanja aktivnosti radi ostvarivanja određenih ciljeva, a činioci koji pokreću na aktivnost i koji usmeravaju tu aktivnost nazivaju se motivi. Motiv uvek predstavlja izvesnu tež nju za nečim, za ciljem kojem teži.
2.0. VRSTE MOTIVACIJE
Posebnu važnost imaju dve vrste motiva:
unutraš nji (intrinzični) i
spoljašnji (ekstrinzični).
Ako postoji želja za saznanjem, ako je aktivnost zadovoljavajuća sama po sebi, govorimo o unutrašnjoj motivaciji. U spoljaš njoj motivaciji radnja se izvodi jer za to postoji neki spoljašnji „razlog”.
Važ an je cilj koji se postiže datom aktivnošću, a ne sama aktivnost. U praksi to znači da dete obavlja neku aktivnost ne zato što očekuje nagradu (pohvalu, poklon) koja dolazi spolja (spoljaš nja motivacija), već sama aktivnost deluje kao nagr ada, obavljanje same aktivnosti predstavlja zadovoljstvo.
Unutrašnja (intrizična) motivacija je kad imamo neke pokretačke snage unutar nas samih da napredujemo i uspevamo, za naše potrebe. To je potpuno nezavisna motivacija od bilo kakvih spoljašnji h faktora, to je želja za novim saznanjima bez obzira na nagrade ili prepreke. Preneseno na nivo deteta, unutrašnja motivacija je ona detetova prirodna, urođena radoznalost, istraživački duh, spremnost na aktivnost, ukoliko se ta aktivnost predstavi kao igra. Zato je važno, truditi se da se ta motivacija ne izgubi i ne uguši, stalnim opominjanjem deteta, usmeravanjem da radi samo ono što roditelji žele i smatraju poželjnim, kritikom ili zabranjivanjem.
U korenu unutrašnje motivacije na lazi se motiv radoznalosti i motiv postignuća .
3.0. MOTIV POSTIGNUĆA
Motiv za postignućem je složen motiv i snažan pokretač aktivnosti. Manifestuje se u težnji da se postigne uspeh (osećanje p onosa) u nekoj aktivnosti, npr. učenju, sportu, poslu i sl., a izbegne neuspeh, odnosno osećanje stida. Potreba za postignuć em određena je kao težnja za dostizanjem izv esnih standarda.
Ova motivacija je specijalni slučaj unutrašnje motivacije sa osećanjem kompetencije. Reč je o motivacionom sindromu koji sadrži niz spoljašnjih i unutraš njih motiva, koji su prerasli u unutrašnje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET