Mobing | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mobing". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA STRUKOVNA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO
BEOGRAD
SEMINARSKI RAD
Predmet: Psihologija rada
Tema: Psihologija - Mobing
САДРЖАЈ
Увод..............................................................................................3
Дефиниција мобинга.....................................................................4
Хронологија развоја теорије о мобингу........................................5
Врсте мобинга...............................................................................7
Жртве мобинга и врсте напада.....................................................8
Пример из праксе..........................................................................9
Последице и реакције жртава мобинга........................................10
Мобер...........................................................................................12
Послодавац и мобинг...................................................................13
Закључак......................................................................................14
Литература...................................................................................15
УВОД
Шта се догађа када једна особа или више њих, системски руинира и психички терорише појединца који, нашавши се у невољној изолацији, почиње да трпи одређене психичке, професионалне, емотивне и друге проблеме? Таква особа трпи мобинг. Мобинг је по својој структури насртај на интегритет личности, тако да се крше људска и грађанска права. Губитак достојанства и части нешто је најтеже што човек може да доживи и ретки су они који то могу сами да преброде. Оговарање, исмејавање, претерана контрола, задавање бесмислених послова који нарушавају здравље, одузимање средстава за рад, неодобравање годишњих одмора и слободних дана, претње физичким обрачуном, физички насртај, вербални и сексуални напад активности су мобинга и њих има у различитим видовима зависно од патологије и маштовитости мобера.
У даљем излагању упознаћемо се са дефиницијом мобинга, хронологијом развоја и врстама мобинга, жртвом мобинга, последицама мобинга и сл. Такође ће бити објашњен термин мобер, утицај мобинга на радно место и однос послодавца и мобинга.
ДЕФИНИЦИЈА МОБИНГА
Мобинг је патолошка (непријатељска и неетичка) комуникација на радном месту, коју систематски упућује једна или више особа углавном ка једној особи током мобинга изложеној психичком злостављању и стављеној у беспомоћну и безизлазну ситуацију где је задржана средствима константних активности мобинга. Активности мобинга су веома фреквентне (барем једном седмично) и одигравају се током дужег временског периода (најмање шест месеци). Због велике учесталости и дуготрајности непријатељског понашања ово малтретирање резултује великом менталном, психосоматском и социјалном патњом.
Реч мобинг, енглески "mobbing", је кованица од глагола "to mob" што значи простачки напасти, насрнути. Често се повезује и са рeчју "bully" (силеџија, насилник, злостављати, кињити).
Генерално, ради се о новодефинисаном, али одавно постојећем облику злостављања на радном месту. Мобинг има много подоблика, али у суштини подразумева стално нападање, понижавање, злостављање и изолацију, све до тачке када особа изложена мобингу једноставно више не може да функционише на радном месту, а све са крајњим циљем да се она потпуно елиминише, или да се једноставно прогласи параноичном или лудом.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET