Mentalna oboljenja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mentalna oboljenja". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Mentalna oboljenja
ABSTRAKT
Seminarski rad „ Mentalna oboljenja“ definira mentalna oboljenja i daje pregled njihove klasifikacije, uzroka nastanka, simptoma po kojima možemo prepoznati osobe koje od njih boluju, vrste najčešćih mentalnih bolesti prisutnih u današnjem društvu i trenutačno stanje u svijetu. Poseban osvrt dan je na problematiku mentalnog oboljenja kod osoba s intelektualnim teškoćama i trenutno stanje u svijetu i kod nas.
Ključni pojmovi: mentalna oboljenja, osoba s intelektualnim teškoćama
SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………………....4
MENTALNA OBOLJENJA…………………………………………………………...5
2.1. Definicija mentalnih bolesti………………………………………………………….…..5
2.2. Mentalne bolesti i stigmatizacija…………………………………………………….….. 5
2.3. Klasifikacija mentalnih bolesti……………………………………………………….…..6
2.4. Uzroci nastanka mentalnih bolesti…………………………………………………….…7
2.5. Znakovi i simptomi mentalnih bolesti……………………………………………….…...8
2.6. Dijagnosticiranje i liječenje mentalnih oboljenja…………………………………….…..9
2.7. Najčešće mentalne bolesti i stanje u populaciji današnjice…………………….….……10
3. OSOBE S INTELEKTUALNIM TEŠKOĆAMA I MENTALNO OBOLJENJE…11
3.1. Povijesni pregled………………………………………………………………………..11
3.2. Uzroci mentalnih oboljenja u osoba s intelektualnim teškoćama…………………….....11
3.3. Dijagnosticiranje mentalnih bolesti u osoba s intelektualnim teškoćama………………12
3.4. Pretrage osoba s intelektualnim teškoćama i mentalnim oboljenjima…………………..15
3.5. Tretman osoba s intelektualnim teškoćama i mentalnim oboljenjima……………….….15
3.6. Skrb za mentalno zdravlje osoba s intelektualnim teškoćama………………………….16
4. ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………...18
LITERATURA ………………………………………………………………………....19
UVOD
Zdravlje je stanje tjelesne, mentalne i socijalne dobrobiti, ali i odsustvo bolesti i slabosti (SZO, 2010 ). Mentalno zdravlje je dio općeg zdravlja. Shona Strugeon, predsjednica SFMZ-a, ističe da znanost 21. stoljeća ne priznaje odvojenost mentalnog i tjelesnog zdravlja. Ona kaže da su um i tijelo nerazdvojni, da je zdravlje stanje sveukupnog blagostanja te da nema zdravlja bez mentalnog zdravlja. Dobro tjelesno i mentalno zdravlje značajni su za uspješan rast i razvoj u svakoj životnoj dobi. Narušeno tjelesno zdravlje u bilo kojoj dobi od djetinjstva do starosti može utjecati na naše mentalno zdravlje, dok s druge strane prisutnost neke mentalne bolesti može dovesti do toga da se ozbiljna tjelesna bolest zanemari.
Mentalno zdravlje je izraz koji se često upotrebljava da se opiše postojanje ili nepostojanje mentalne bolesti. Svjetska zdravstvena organizacija (2010) definira mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici. Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (2010) mentalno zdravlje dio je općeg zdravlja, a ne samo odsustvo bolesti. Ono je cilj kojemu teži svaki čovjek, uključujući i osobe s intelektualnim teškoćama. Međutim, s vakodnevno smo svjedoci sve većeg broja mentalno oboljelih ljudi koji se danas bore s raznim oblicima mentalnih bolesti. Mentalno zdravlje postalo je velik izazov zdravstva 21. stoljeća.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET