Kasno detinjstvo - predalodescencija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kasno detinjstvo - predalodescencija". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

САДРЖАЈ
Касно детињсво-предадолесценција.... ....................................................... 3
Телесни развој у предадолесценцији............................................................ 4
Констутивне разлике у предадолесценцији.................................................. 5
Моторни развој у предадолесценцији.......................................................... 5
Когнитивне функције........................................................................................ 6
Когнитивни развој ............................................................................................ 6 - осећај и опажај ............................................................................. - памћење и пажња ....................................................................... - мишљење ..................................................................................... 7
Психички развој – машта и говор ................................................................... 8
Изазови емоционалне контроле .................................................................... 8
Емоционална стања ......................................................................................... 9
Емоционални говор ......................................................................................... 9
Социјални развој ............................................................................................. 10
Фактори који утичу на социјалност деце ....................................................... 11
Морални развој деце у касном детињству .................................................... 11
Закључак............................................................................................................ 12
Литература......................................................................................................... 13
УВОД
Познавање карактеристика, способности и особина деце и младих, њиховог телесног и моторног развоја, когнитивних способности(пажња, мишљење, резоновање), психичког развоја(маште и говора), основних одлика физичких способности, на који начин граде своје социјалне и емоционал-не односе са другима, која су њихова интересовања, ставови, основни проблеми и дилеме– доприноси успешнијем прилагођавању програма психичког и физичког васпитања деце и младих њиховим стварним могућностима, потпунијем комуницирању, лакшем мотивисању, чиме осигуравамо успешну реализацију психичког и физичког васпитања. Требамо увек имати на уму да су деца и млади са различитим карактеристикама, способностима и особинама што захтева и посебан приступ у методици психичког и физичког васпитања.
2
КАСНО ДЕТИЊСТВО-ПРЕДАДОЛЕСЦЕНЦИЈА
*Касно детињство-предадолесценција обухвата раздобље виших разреда основне школе,од петог до осмог разреда, односно децу старијег школског доба, од 10/11 до 13/14 година. Препознатљиво је по наглим и бучним променама у понашању на које су родитељи и учитељи најосетљивији.
Ово је време када се деца постављају у позицију “насупрот” свему у њиховој околини:
Насупрот вама и вашим ставовима и вредностима;
Насупрот школи и учитељима с њиховим правилима понашања.
~ код куће дају отпор према чистоћи и уредности своје собе, непослушнији су него иначе, не реагују на награде и казне, супротстављају се родитељским ставовима и избегавају сваку манифестацију нежности. Понекад се дрско понашају, омаловажавајући и потцењујући своје укућане,родбину и познанике.
~ у школи се примећује да им опада интересовање за школске предмете, имају потешкоћа са концентрацијом, склони су супротстављању и непослушности.
~деца такав отпор пружају одраслима, поготово родитељима за које су највише емоционално везани, а то метафорички значи да заузимамо родитељско место. Да би заузели родитељско место, родитеље треба скинути са трона. Први корак у томе је њихово мењање погледа на родитеље - они за њих престају да буду идеалне не занимљиве фигуре, а од деце добијају реалистичну (стварну) слику.
*Предадолесцент се постепено припрема за озбиљне промене у телу. За један број деце овај период је без пубертетских промена , и ако све више дечаци и девојчице већ са 11 година могу имати ове промене.
*Дефинитивну висину одређује пубертет. Код девојчица почиње ранијеи растење се завршава раније. Пубертет се код девојчица јавља између 10 и 11 година. Тад су први знаци пораста дојки. Менструација код девојчица почиње између 11. И 13. године, а полуција код дечака између 12. и14. године.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET