Hiperaktivnost kod dece | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Hiperaktivnost kod dece". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA SPECIJALNU EDUKACIJU I REHABILITACIJU
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA: PSIHOLOŠKE OSNOVE POREMEĆAJA PONAŠANJA
TEMA:
HIPERAKTIVNOST KOD DECE
Jovana Milošević 290/08
Beograd, 2010
SADRŽAJ:
1.Uvod............................................................................................................str.3
2.Etiologija.....................................................................................................str.3
3.Dijagnoza.....................................................................................................str.4
4.Klinička slika...............................................................................................str.6
5.Prevalencija..................................................................................................str.7
6.Lečenje.........................................................................................................str.7
7.Prevencija.....................................................................................................str.9
8.Razlika između nemirnog i hiperaktivnog deteta.........................................str.15
9.Dete sa ADHD-om u školskom okruženju...................................................str.17
10.Saveti za roditelje i nastavnike u radu sa decom sa ADHD-om.................str.18
11.Zaključak.....................................................................................................str.20
Literatura.....................................................................................................str.21
1. UVOD
-ADHD srkraćenica je od engelskog naziva Attention Deficit Hayperactivity Disorder, što bi u prevodu na srpski jezik značilo, poremćaj pažnje sa hiperaktivnošću. To je relativno čest poremćaj ponašanja kod predškolske i školske dece. Postoje i deca koja imaju poremećaj pažnje bez hiperaktivnosti, koji se obeležava skraćenicom ADD, Attention Deficit Disorder. Takva deca imaju iste simptome kao i ona sa ADHD-om, osim što ne pokazuju zankove preterane aktivosti.
-ADHD nije fenomen koji pripada samo savremenom dobu. Još pre 2.500. godina, Hipokrat opisuje stanje koje je nalik na današnji pojam ADHD-a. Međutim, naučni opisi hiperaktivnog ponašanja pojavili su se tek 1902. Godine u radovima Sir Georga Stilla, koji je u Engleskoj opisao 43-je dece, kod kojih je uočio problem sa hiperaktvnošću, impulsivnošću i nepažnjom. On je zaključio da se kod te dece javlja problem uzrokovan genetičkim disfunkcijama, a ne lošim vaspitanjem.
-U pedesetim godinama prošlog veka, drugi stručnjaci, podupiru Stilovu teoriju i na osnovu nje javlja se pojam MCD-a, odnosno minimalne cerebralne disfunkcije. 1957. godine, naziv se menja u hiperkinetički impulsivni poremećaj, jer se samtralo da ime tog poremećaja treba da odražava kliničku sliku ponašanja, a ne uzrok tog poremćaja. Osamdesetih godina, prvi put se spominje ADD, u DSM III( Diagnostic and Statistical Manuala) klasifikaciji. Poboljšanjem dijagnostičkih kritrijuma, 1994. Godine, u sklopu DSM IV, definisani su kriterijumi prema kojima danas postvljamo dijagnozu ADHD-a
2. ETIOLOGIJA
-Tačan uzrok poremećaja ADHD još uvek nije otkriven. Danas sasvim pouzdano znamo da to svakako nije nedostatak roditeljske brige, preterano gledanje televizije, neadekvatna ishrana ili npr. poremećaj u lučenju nekih hormona, mada svi ovi navedeni činioci, mogu uticati na jačinu simptoma. Prema brojnim novim istraživanima, uzrok leži u biloškoj različitosti funkcionisanja sredašnjieg živčanog dela, koja proizilazi iz nasleđa ili je posledica nepovoljnih činilaca, što mogu delovati tokom trudnoće, porođaja ili nakon detetovog rođenja.
-Među nepovoljnim činiocima koji se navode kao uzroci ADHD-a su: neurotoksični teški metali (posebno olovo), prevremeni porođaj i mala porođajna težina, eklamsija i toksemija u trudnoći, posebno i pušenje tokom trudnoće, kao i konzumiranje kokaina i alkohola.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET