Govor tijela | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Govor tijela". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Fakultet za poslovni menadzment
Bar
Smjer: Poslovna psihologija
Seminarski rad
Tema
Govor tijela
Predmet
Socijalana psihologija I
Sadrzaj
Uvod
Šta je to govor tijela ------------------------1
Osnovne kretnje i njihovo porijeklo ------------------------1
Kretanje dlanovima ------------------------1
Kretanje rukama na licu ------------------------2
Signali pogledom ------------------------3
Kretanje i signali zavodjenja ------------------------ 3
Govor tijela koji se preporucuje za poslovni susret -------3
Pokreti i izrazi lica i očiju ------------------------5
Zaključak
Uvod
Govor tijela je vrlo širok pojam koji nam pruza više poruka nego što nam ih pruzi verbalna komunikacija. Ljudska komunikacija se više odvija gestovima, izrazima lica, pogledima, stavom tijela, polozajem ruku, polozajem nogu nego bilo kojim drugim sredstvom.
Ova tema me toliko zainteresovala da sam pozeljela da saznam više o njoj. Iako sam naslućivala značaj i moć govora tijela, iznenadila sam se kad sam i sama intezivnije počela da posmatram svoje sagovornike i da uviđam koliko su mi poruka prenijeli raznim neverbalnim signalima.
Nevjerovatan je podatak da su se neizgovorene poruke u ljudskoj komunikaciji počele proučavati tek šezdesetih godina dvadesetog vijeka.
Čak i danas su mnogi ljudi nesvjesni govora tijela, a kamoli njegove vaznosti u kominikaciji.
Još iz doba nijemog filma zapocelo je vrednovanje komuniciranja gestovima i drugim signalima tijelom.
Albert Mehrabian je otkrio da u sveukupnom uticaju jedne poruke 7 % pripada govornom (samo riječi), 38% glasovnom (uključujući ton glasa, moduliranje), a 55% neizgovorenome. Na osnovu ovog podatka mozermo zakljuciti koliki je značaj neizgovorene poruke tj govora tijela.
Govor tijela je ono nešto što nas uvijek odaje, nešto što ne možemo skriti, ali ipak možemo kontrolisati. Govor tijela je neverbalna komunikacija koja je veoma uticajna na kvalitet i pravac ljudske komunikacije.
Čovjek najveći dio svog vremena provodi u komunikaciji s drugim ljudima. Međutim, pri govornom komuniciranju, svaku poruku, osim samih riječi, čine još dvije komponente: korištenje glasa (ton glasa, njegova boja, brzina govora, glasnoća, izgovor, pauze u govoru) i korištenje tijela (mimika i gestikulacija).
Čovjek je pri interakcijama, licem u lice, ponajviše usresređen na svoje riječi, pa zaboravlja kako pri tom njegovi pokreti, stavovi i izrazi lica kazuju svoju priču. Neverbalna komunikacija sastoji se od mnoštva znakova od kojih svaki ima svoje značenje. Mi svakodnevno komuniciramo pomoću tih znakova i "čitamo" ih kod drugih ljudi, a da toga nismo ni svjesni. U većini slučajeva ne znamo nama svojstvene pokrete i izraze lica.
Mnoge gestove apsorbujemo iz socijalne sredine u kojoj živimo i one se tokom našeg života snažno modifikuju nesvjesnim podražavanjem društvenih običaja. I urođeni su izražaji često drastično modifikovani pod društvenim pritiscima..
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET