Geštalt terapija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Geštalt terapija". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

NAZIV FAKULTETA
SEMINARSKI RAD
GEŠTALT TERAPIJA
PREDMET
IME I PREZIME
MJESTO I DATUM
S A D R Ž A J:
1. UVOD 3
2. GEŠTALT TERAPIJA 4
2.1. Razvoj geštalt terapije 4
2.2. Kontakt i svjesnost 5
2.3. Granice kontakta i poremećaji 6
2.4. Samoregulacija 8
2.5. Self 9
2.6. Ciljevi geštalt terapije 10
2.7. Tehnike i metode geštalt terapije 11
2.8. Osnovne pretpostavke i životna filozofija geštalt terapijskog pristupa 11
ZAKLJUČAK 13
LITERATURA 14
1. UVOD
Danas postoji mnogo različitih psihoterapijskih škola i pravaca, a svi se zasnivaju na ideji da čovjek može svojim svjesnim i racionalnim dijelom utjecati na vlastite psihičke procese. Ideju o mijenjanju neuropsihološke strukture potvrđuju međuljudski odnosi i nova neurobiološka istraţivanja. To za psihoterapiju znači da se kroz subjektivno iskustvo mogu dogoditi neurobiološki mjerljive promjene.
Razmišljanje o neurobiološkim istraživanjima neobičan je uvod u predstavljanje geštalt terapije kao jednog od humanističkih psihoterapijskih pravaca. Cilj ovakve terapije je povećati polje svjesnosti u određenom području doživljavanja, te povećati sposobnost pojedinca da osvijesti svoje navike u pojedinoj situaciji i time sebi omogući izbor djelovanja u toj situaciji.
Osnovni termini geštalt terapije su svjesnost i kontakt . Svjesnost se odnosi na doživljaj kontakta s onime što jeste. Geštalt terapija smatra da svjesnost sa svojim aspektima i ostvaren svjesni kontakt s drugom osobom, daju podlogu iz koje se spontano izvodi promjena ponašanja i doživljavanja.
U okviru geštalt terapije se direktno doživljavanje smatra pouzdanijim od objašnjavanja i interpretacije. Ova je terapija psihoterapijski pravac zasnovan na fenomenološkoj metodi i egzistencijalističkom pristupu čovjeku, a njeni polježeni su četrdesetih godina prošlog stoljeća. Osnivačima geštalt terapije smatraju se Fritz i Laura Perls (psihijatar-psihoanalitičar i psihologinja).
2. GEŠTALT TERAPIJA
2.1. Razvoj geštalt terapije
Za geštalt terapiju možemo reći da je to humanistička, holistička, fenomenološko-egzistencijalistička, dijaloška, procesno orijentirana terapija. U osnovama ove terapije značajni su utjecaji psihoanalize, geštalt psihologije, fenomenološke i egzistencijalističke filozofije, organizmičke teorije, teorije polja, Buberove filozofije, bio-energetike i filozofije Istoka. Principi geštalt terapije na raspolaganje stavljaju, s jedne strane, konkretne strategije za intervencije, za obradu posttraumatskih simptoma, s ruge, koncepte za liječenje stresnih posljedica na planu sposobnosti za odnose i život preživjelih klijenata i klijentica.
Riječ geštalt dolazi iz njemačkog jezika i znači oblik, obrazac, forma ili konfiguracija. Glavna postavka geštalt terapije je u tome da se čovjek promatra kao integrirana cjelina koja ima potencijal za razvoj i može se shvatiti kao funkcija dijelova iz kojih je sastavljena. Na geštalt terapiju vrlo jasan utjecaj imaju koncept cjelovitosti i holistički pristup. Oni nam ukazuju na to da su svi dijelovi u međusobnom odnosu i da su zavisni jedni od drugih. Geštalt psihologija temelji se na postavci da živa bića percipiraju neki oblik kao cjelinu, a ne kao pojedine dijelove od kojih se sastoji, kojoj pripisuju značenje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET