Fokus grupe (hr) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fokus grupe (hr)". Rad ima 53 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

I. SAŽETAK
II. UVOD
Kvalitativni pristup u psihologijskim istraživanjima javlja se 1920-tih godina u SAD-u gdje su klinički psiholozi, kao Lazarsfeld i Herzog, primijenili metode i tehnike "njihove" discipline na komercijalni svijet. Psihologija, a posebno "Frojdovska" psihologija, bila je konceptualni temelj kojeg upotrebljavaju kvalitativni istraživači tijekom 50-tih i 60-tih godina prošlog stoljeća. U to vrijeme većina kvalitativnih istraživača bili su psiholozi s barem malo kliničke prakse i znanja. Kvalitativni se pristup najviše primjenjuje u marketingu kao dio istraživanja tržišta. No, posljednjih nekoliko desetljeća sve se više primjenjuje i u psihologiji, sociologiji, antropologiji, medicini i drugim disciplinama.
Prema Catterall i Maclaran (1997) najbolje je kvantitativni i kvalitativni pristup koristiti zajedno jer su na taj način dobiveni nalazi bogatiji i detaljniji. Upravo je istraživanje Potrebe i problemi mladih u Hrvatskoj u sklopu XI. ljetne psihologijske škole studenata i nastavnika 2001. godine primjer kombinirane upotrebe oba pristupa u psihologiji. Za kvantitativni dio istraživanja korišten je upitnik, a za kvalitativan dio upotrebljena je metoda grupne diskusije poznata pod nazivom fokus grupa.
1. VRSTE ISTRAŽIVANJA U PSIHOLOGIJI
U literaturi postoje različite podjele s obzirom na vrste istraživanja. Najčešća i najpreglednija podjela jest na tri grupe istraživanja. Prva grupa su intervencijska istraživanja koja u istraživanje uvode neki postupak ili intervenciju koja bi trebala djelovati na ishode. Tu pripadaju eksperimentalna, kvazieksperimentalna i evaluativna istraživanja. Druga grupa jesu asocijacijska istraživanja u koja se ubrajaju korelativna i posljedično-komparativna istraživanja.
Zadnja grupa istraživanja jesu deskriptivna koja samo opisuju stanje u populaciji pri čemu se koriste različite tehnike. U tu skupinu ubrajaju se anketno ispitivanje (upitnik) i kvalitativna istraživanja.
Dakle, u skupinu kvantitativnih istraživanja ubrajaju se eksperimentalna, kvazieksperimentalna, evaluativna, korelativna, posljedično-komparativna istraživanja i anketno ispitivanje, dok su kvalitativna istraživanja samo dio deskriptivnih. U kvalitativnim istraživanjima najčešće tehnike ili metode koje se koriste su opažanje, intervjuiranje (individualno ili grupno) i analiza dokumenata. U sljedećoj tablici pregledno je prikazana usporedba kvalitativnih s kvantitativnim istraživanjima.
Tablica 1. Kvalitativna istraživanja u usporedbi s kvantitativnim istraživanjem (Fraenkel i Wallen, 1993).
KVANTITATIVNA KVALITATIVNA Preferiraju se precizne hipoteze koje se postavljaju prije provedbe istraživanja Preferiraju se hipoteze koje nastaju dok se istraživanje razvija Preferiraju se prethodno postavljene precizne definicije Preferiraju se definicije u kontekstu ili procesu istraživanja Podaci su reducirani na numeričke podatke Preferira se narativna deskripcija Polaže se mnogo pažnje na ispitivanje i poboljšavanje rezultata dobivenih na instrumentima Preferira se pretpostavka da je pouzdanost zaključaka adekvatna Ispitivanje valjanosti pomoću različitih procedura s naglaskom na statističke pokazatelje Ispitivanje valjanosti pomoću višestrukog provjeravanja izvora informacija (triangulacija) Preferiraju se tehnike slučajnog izbora sudionika Preferira se izbor ekspertnih informanata; odabir se vrši u skladu s ciljevima istraživanja Preferiraju se precizni opisi postupaka istraživanja Preferiraju se narativni/literarni opisi postupaka Preferira se kontrola sistematskih faktora pomoću nacrta istraživanja ili statističkih postupaka Preferira se logička analiza u kontroliranju ili objašnjavanju sistematskih faktora Preferira se kontrola utjecaja postupka ispitivanja pomoću nacrta istraživanja Prvenstveno se za utjecaj postupka ispitivanja na rezultate brine istraživač Preferira se statistički sažetak rezultata Preferira se narativni sažetak rezultata Preferira se razbijanje kompleksnih fenomena u specifične dijelove radi analize Preferira se holistička deskripcija kompleksnih fenomena Želja da se manipulira aspektima, situacijama ili stanjima da bi se proučio kompleksni fenomen Želja da se ne manipulira fenomenima koji se prirodno događaju
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET