Fenomen maloljetničke delikvencije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fenomen maloljetničke delikvencije". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Panevropski Univerzitet APEIRON
Menadžment bankarstva,
finansija i trgovone
Banja Luka
SEMINARSKI RAD
Socijalna psihologija
Tema:
Fenomen maloljetničke delikvencije
FEENOMEN MALOLJTNIČKE DELIKVENCIJE
SADRŽAJ:
Uvod 3
Maloljetnička delikvencija – pojam delikvencije 4
Uzroci delikvencije 4
Makro faktori 5
Mikro faktori 5
Osobine delikvenata 6
Nasilje nad djecom i maloljetnička delikvencija 6
Nasilje u porodici i maloljetnička delikvencija 6
Seksualno zlostavljanje djece i maloljetnička delikvencija 6
Neprihvatljiva ponašanja kod maloljetnika 7
Zakonska podloga 7
Prevencija 7
Savjeti roditeljima 8
Zaključak 9
Literatura 10
UVOD
Riječ delinkvencija (tal. delinque - pogriješiti, činiti kaznena djela) obuhvata teže oblike asocijalnog, antisocijalnog, socio-patološkog i kriminalnog ponašanja (s izuzetkom ubojstva), kao što su: krađa, pljačka, namjerno izazivanje šteta i požara, prijestupništvo, devijantno ponašanje, huliganstvo, razbojništvo, činjenje kaznenih djela, krađa i vožnja automobila i motora, itd. Jako bliska riječ tom pojmu je kriminalitet (lat. krimen - kaznena aktivnost, zločinstvo) kojom se obično ukazuje da je riječ o odraslima, a delinkvencija se spominje kad je riječ o maloljetnim počiniteljima kaznenih djela. Svi istraživači slažu se da je u pitanju protudruštveni oblik ponašanja, opasna i složena socijalno-patološka pojava, vrlo delikatan kriminološki, pravni, ekonomski, sociološki, obiteljski, pedagoški, medicinski i težak općedruštveni problem. S obzirom da je u pitanju jedan od najuočljivijih i najtežih poremećaja ponašanja mladih osoba upravo delinkvencija, svima to prvo pada u oči, a zbog pojavnosti i ozbiljnosti i u medijima za nju ima najviše prostora.
Svi manifestni oblici delinkvencije su već viđeni u našem društvu. Delinkvencija se može manifestovati protiv imovine i vlasništva, protiv tijela, ličnosti i lične slobode, pa čak i protiv društvenih običaja. Uglavnom su u pitanju postupci koji spadaju u kaznena djela – delikte i zločini, i svi oni, osim skitnje i laži, podliježu kaznenoj odgovornosti. Naš pravosudni sistem, prateći svjetske trendove, predvidio je i taj oblik društveno neprihvatljivog ponašanja i činjenja kaznenih dijela i označio ga kao maloljetničku delinkvenciju, a osobu koja to čini nazvao je maloljetnim delinkventom. Nije potrebno posebno naglašavati da su delinkventi prepoznatljivi po prenaglašenoj prisutnosti nasilnosti, drskosti, siledžijstvu, huliganstvu, asocijalnosti, prijestupništvu, destruktivnosti i patološkim porivima. Sve te pojave dolaze kao posljedica deficita moralne svijesti za koju su, da podsjetimo, potrebne godine permanentnog rada u porodici, školi, društvu. Upravo u tom detalju najbolje se vidi jedan od brojnih apsurda našeg društva. Naime, iako je za moralni odgoj potrebno najozbiljnije shvaćeno permanentno djelovanje, te iako je vjeronauka jedini premet potpuno usmjeren ka realizaciji moralnog odogoja, s raznih strana čuju se pozivi da se smanji broj časova vjeronauke, pa čak i da se ona potpuno ukine. Bez obzira što svi pokazatelji govore da su djeca koja pohađaju vjeronauku zaštićenija od ove pošasti spram ostale djece, skoro istovremeno zagovornici ukidanja vjeronauke kukaju i kritikuju društvo što ništa ne poduzima protiv delinkvencije. Istraživači su se detaljno posvetili istraživanju tog fenomena koji je sve aktuelniji u čitavom svijet i danas ne postoji nijedno društvo sačuvano od njega, bez obzira da li se radi o tradicionalnom ili savremenom društvu. Jedine razlike su u učestalosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET