Feministička terapija i njene metode | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Feministička terapija i njene metode". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Sadržaj 1
Uvod 2
1. Pojam feminističke psihoterapije 3
1.1. Cilj feminističke terapije 3
2. Načela feminističke terapije 5
3. Vrste psihoterapeutkinja/psihoterapeuta 7
3.1. Savetnice/savetnici 7
3.2. Kliničke psihološkinje/psiholozi 7
3.3. Socijalne radnice/radnici 7
3.4. Psihijatarke/psihijatri 8
3.5. Psihoanalitičarke/psihoanalitičari 8
4. Medicinski model 9
4.1. Pristupi lečenju 9
Zaključak 11
Literatura 12
Uvod
Kada smo deprimirane, uznemirene, bez nade, ili kada shvatimo da se u našim životima izvesni problemi stalno ponavljaju, od neprocenjive je pomoći ako o tome možemo da razgovaramo sa drugaricama i sa članovima svoje porodice koji će nam pružiti podršku. Neki put oni koji su nam najbliži nisu u stanju ili ne mogu da nam kažu u čemu grešimo, nude nam gomilu saveta, previše postaju deo problema ili ne mogu da odvoje dovoljno vremena i posvete nam se. Tada možemo da pažljivo odaberemo uvežbanu psihoterapeutkinju koja će nam objektivno, vešto i sa potrebnom pažnjom pomoći da se izborimo sa svojim osećanjima i složenim problemima.
Feministička terapija je nastala početkom sedamdesetih, kao rezultat novog ženskog pokreta, kada su žene svesno počele da razmišljaju o tome šta su naučile kao terapeutkinje i u raznim projektima, i šta su iskusile kao pacijentkinje. Odatle se razvila osnovana kritika postojećeg stanja a takođe i sopstveni projekti. Dorotea Ditrih i Miriam Stephanie Reber učile su zajedno feminističku terapiju, i u ovom članku, za EMI, izlažu njene osnovne modele i načela.
Feministička terapija je, zapravo, rođena u ženskim savetovalištima. Ona su, pak, nastala prvenstveno iz jasnog razgraničenja od uobičajenih terapijskih formi. U brošuri iz 1974-te, pod naslovom "Principi feminističke terapije" nedvosmisleno piše: "Mi odgovaramo žene od postojeće terapije ili analize, zato što u tom procesu žene bivaju još više oštećene. Njihovo traženje sopstvenog identiteta kao žena se ne podržava, već onemogućava ponovnim prilagođavanjem na mušku patrijarhalnu podelu uloga i prisilnom heteroseksualnošću."
U ovom radu bavićemo se pojmom i karakteristikama feminističke terapije, o načelima i principima ove vrste psihoterapije.
Pojam feminističke psihoterapije
Fеminističk а tеrаpiја  је psihоsоciјаlnа оriјеntаciја trеtmаnа u k ојој prоfеsiоnаlkа оbičn о pоmаžе kliјеntkinji d а u individuаlnоm ili grupnоm оkružеnju prеvаziđе psihološke i sоciјаlnе prоblеmе kојi su uglаvnоm rеzultаt pоln е diskriminаci је i stеrеоtipizаciје ulоgа pоlоv а. Fеministički tеrаpеuti pоmаžu kliјеntkinjаmа d а uvеćајu sv оје pоtеnciјаl е, krоz pоdizаnj е ličnе svеsti i еliminisаnj е pоlnih stеrеоtipа.
Ovaj psihoterapijski pravac je znatno drugačiji od ostalih modela. Središte njenog interesovanja su pol i odnosi moći (uopšte). Ona se bazira se na ideji da je izuteno važno razmotriti društveni i kulturni kontekst koji utiču na osobu i njene probleme, kako bismo tu osobu razumeli i mogli joj pomoći.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET