Darovitos | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Darovitos". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Uvod
O fenomenu darovitosti postoje brojne definicije i brojna svatanja. Starije definicije su pretežno na visoke intelektualne, mentalne sposobnosti kojima objašnjavaju darovitost. Za Termana su darovita djeca čili je IQ 140 i više, za Golgera 150 i više, za Brejkera i Holingvort 130 i više, za Danijelsona 125 i više, za Norisa 110 i više. Ipak, najveći broj psihologa je prihvatijo IQ 140 i više. Uskoro se pokazalo da darovitost podrazumjeva i neke druge vrste sposobnost a ne samo visoki IQ. Rađena su brojna istraživanja koja su bila usmerena na kreativnost, socijalne i druge sposobnoisti..
Jedna definicija darovitosti ne bi mogla da obuhvati sve oblasti u kojima se darovitost može manifestovati. Tako, prema Golageru, daroviti pojedinac nije onaj koji je sposoban za visoko dostignuće ili potencijalne sposobnosti u nekim od sledećih oblasti:
opštoj intelektualnoj sposobnosti,
specijalnim akademskim oblastima,
stvaralačkim ili produktivnom mišljenju,
sposobnost za vođstvo,
vizuelnim ili drugim umjetnostima,
psihomotornim sposobnostima.
Definicija darovitosti koju je dao Renzuli takođe ima u vidu raznovrsnost. U njegovoj definiciji se kaže da se darovitost sastoji od tri osnovne grupe ljudskih sposobnosti. Te grupe su: iznadprosečne opšte sposobnosti, visok nivo izvršavanja zadataka prema dužnosti i visok nivo kreativnosti.
Istoriski razvoj darovitosti
Ako ne uzmemo u obzir priloge bavljenja darovitima u drevnoj Kini, Turskoj ili nekim djelovima zapadne Evrope, možemo reći da se naučno interesovanje za „darovitost“ javilo relativno kasno, u XIX vijeku, pod uticajem radova engleskog naučnika Frensisa Goltona. Značajna je njegova tvrdnja da se psihološka svijstva kao što je inteligencija u ljudskim populacijama raspoređuju po onome što se danas naziva „normalna“ kriza: većina ljudi se nalazi oko prosjeka, dok su odstupanja od prosjeka utoliko ređa ukoliko su udaljenija od te vrijednosti. Golton je ispitivao inteligenciju 977 članova, 300 različitih porodica i zaključio je da je genialnost nasledna. Po njemu je za genija karakteristična visoka urođena sposobnost i takozvana eugenika. Termin „eugenika“ odnosi se na naučno zasnovane napore da se poboljša genetička struktura ljudske vrste tako što bi se radilo na sjedinjenju supružnika i tako bi došlo do nastanka „darovite rase“ .
Alfons de Kandol, kritičar Goltonovog zaključka da je nasleđe faktor koje u najvećoj mjeri utiče na genijalnost, tvrdi da sredinski faktori igraju bitnu ulogu na taj način što umanjuju ili uvećavaju uticaj nasleđa. Na osnovu tog istraživanja, kao i istraživanja koja je kasnije Golton sproveo na uzorku od 200 članova Butanskog kraljevskog društva, ali i onim kasnije zasnovanih na porodicama od 80 parova jednojajčanih blizanaca, Golton je došao do zaključka da nasleđe ima dominantan uticaj nad sredinom i time je uveo u naučnu psihologiju diskusiju o odnosu između nasleđa i sredine u određivanju karakteristika čovjeka.
Luis Terman je u svojim „ genetičkim istraživanjima genija „ našao značajnu povezanost između veoma visoke inteligencije i raznih mjerila optimalnog fizičkog, psihičkog i socijalnog funkcionisanja. Radeći na svojim revizijama Bine-Simonovih skala inteligencije, Terman je do 1921 godine, testirao 120-oro djece sa veoma visokim IQ i zapazio je da su ta djeca bila dobro prilagođena u pogledu svih ispitivanih karakteristika ličnosti i ponašanja. Dakle, sa Termanom, težište istraživanja se pomjera sa „genija“ kao pojedinaca koji su stvorili djela od izuzetnog značaja za ljudski rod, na „darovite“ tj.osobe koje imaju poutencijal za značajna postignuća.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET