Prekršajna odgovornost fizičkog lica | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prekršajna odgovornost fizičkog lica". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1.Uvod
Prekršaji su najlakša vrsta kažnjivih djela .Odlikuje ih niži nivo društvene opasnosti koja nastaje njihovim činjenjem, te se stoga mogu određivati i propisima niže pravne snage od zakona: uredbama, odlukama i aktima lokalnih samouprava.
Prekršaj je protivpravna skrivljeno izvršena radnja koja je propisom nadležnog organa određena kao prekršaj.Da bi neka radnja bila prekršaj istovremeno moraju postojati osnovni elementi prekršaja: radnja,subjekti,normiranost u zakonskom ili podzakonskom aktu,protivpravnost i krivica.
U slučaju da je radnja nekog krivičnog djela ili privrednog prestupa istovremeno i prekršaj, osoba koja bude proglašena krivom za neko od tih djela neće biti procesuirana i za prekršaj. U opisu svakog prekršaja navedeno je ko se može smatrati odgovornim za taj konkretan prekršaj.
Ukoliko je reč o građaninu (fizičkom licu), on je odgovoran za prekršaj ako je u vreme izvršenja bio uračunljiv i ako je dj elovao sa umišljajem ili iz nehata (oblici krivice). To su, dakle, uslovi koji važe i za odgovorno lice u privrednom društvu i za preduzetnika.
Ako se radi o preduzeću (pravnom licu), ono može prekršajno da odgovara ukoliko prekršaj izvrši odgovorna osoba u tom pravnom licu ili zaposleni koji je u vrijeme izvršenja prekršaja bio ovlašćen da postupa u ime pravnog lica.
Prekršajni postupak pokreće se i vodi na osnovu zahtjeva ovlašćenog organa, najčešće inspekcije ili policije, ili oštećenog. U prvom stepenu vode ga prekršajni sudovi, ili organi uprave ukoliko je tako propisano (što se može uraditi samo za prekršaje koji su novčano kažnjivi). To su: policija, carina…
Tokom postupka iznose se dokazi, koje sud cjeni po svom slobodnom uverenju. Stranka u postupku može da osporava sve nalaze i izveštaje institucija koje nadziru primjenu propisa, a na bazi kojih se obično pokreću prekršajne prijave. U većini slučajeva, na odluku donijetu u prekršajnom postupku može se izjaviti žalba.
Moguće sankcije za prekršaje su:, kazna, zaštitne mjere,vaspitne mjere.Ako je za jedan prekršaj propisana i mjera upozorenja i novčana kazna, moguće je izvršiocu prekršaja — fizičkom licu, izreći obje vrste kazni. Ako se odgovornim za konkretan prekršaj smatra pravno lice, razumljivo, moguće je propisati i izreći samo novčanu kaznu.Za maloljetna lica moguče je izreči samo vaspitne mjere,kojih ima više vrsta.
2.Pojam prekršajne odgovornosti
Kao posebna vrsta pravne odgovornosti prekršajna odgovornost podrazumeva sposobnost i obavezu fizičkog ili pravnog lica da odgovara i bude sankcionisano za svoje svjesne i voljne postupke koji su protivni prekršajnopravnoj normi.1Prekršaj može izvršiti i za njega odgovarati fizičko lice, pravno lice i odgovorno lice u pravnom licu.Da bi fizičko lice moglo biti odgovorno za učinjeni prekršaj potrebno je da pored objektivnog elementa, tj. činjenja ili propuštanja činjenja radnje koja je predviđena propisom kao prekršaj, postoji i subjektivni elemenat, tj. uzrast,uračunljivost i krivica. Fizičko lice je odgovorno za prekršaj ako je u vreme izvršenja prekršaja bilo uračunljivo i prekršaj izvršilo sa umišljajem ili iz nehata.Ovo se odnosi i na odgovorno lice u pravnom licu.Pravno lice je odgovorno za prekršaj učinjen preduzetom radnjom ili propuštanjem dužnog nadzora od strane organa upravljanja ili odgovornog lica.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET