Prekid ostavinskog postupka i upućivanje stranaka na parnicu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prekid ostavinskog postupka i upućivanje stranaka na parnicu". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ У КРАГУЈЕВЦУ
ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ
СЕМИНАРСКИ РАД
ПРЕДМЕТ: НАСЛЕДНО ПРАВО
ТЕМА: ПРЕКИД ОСТАВИНСКОГ ПОСТУПКА И
УПУЋИВАЊЕ СТРАНАКА НА ПАРНИЦУ
МЕНТОР: СТУДЕНТ:
Тамара Ђурђић Рада Буројевић 419/09
29.4. 2011. г. у Крагујевцу
Садржај:
Увод.....................................................................................3
Прекид оставинског поступка и упућивање странака на парницу................................................................................4
Спорне чињенице због којих ће суд прекинути оставински поступак..........................................................5
Тужиоци и тужени у будећем спору.................................7
Поступање странака по добијању решења о прекиду поступка...............................................................................8
Поступак оставинског суда по доношењу решења о прекиду поступка................................................................9
Закључак............................................................................10
Литература.........................................................................11
Увод
Установа наслеђивања, односно стицање заоставштине од стране наследника се реализује у поступку за расправљање заоставштине, односно оставинском поступку. То је једна врста ванпарничног поступка, као редовни пут заштите деобе наследства и других имовинских целина.
Оставински поступак покреће суд по службеној дужности чим добије смртовницу или када је на било који други начин сазнао да је неко лице умрло или да је проглашено за умрло. Смртовницу доставља орган управе који је надлежан да изврши упис смрти. Обавезан је да је састави и достави у року од тридесет дана од дана уписа смрти.
Такође оставински поступак води и окончава суд по службеној дужности, независно од тога да ли то нека од заинтересованих лица захтевају. Он је дужан да самоиницијативно утврђује све чињенице које су од значаја за окончање оставинског поступка. Све је то условљено значајем оставинског поступка.
Одлуке се могу доносити само на основу неспорних чињеница.
Ако се у току оставинског поступка констатује да међу наследницима постоји спор око неке одлучне чињенице суд ће странке упутити да покрену парнични поступак или поступак пред органом управе ради разрешења те спорне чињенице.
Прекид оставинског поступка и упућивање странака на парницу
“Суд ће прекинути расправљање заоставштине и упутити странке да покрену парницу или поступак пред органом управе, ако су међу странкама спорне чињенице од којих зависи неко њихово право.” (1)
Управни и парнични поступак су у овом случају помоћни поступци при расправљању заоставштине.
У том случају се могу поставити следећа питања:
које то могу бити спорне чињенице ѕбог којих ће суд прекинути оставински поступак;
које странке ће бити тужиоци а које тужени у будућем спору;
шта странке треба да ураде по добијању решења о прекиду поступка, и
како ће да поступа оставински суд по доношењу решења о прекиду поступка. (2)
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET