Pravo konkurencije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravo konkurencije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 
увод
Самоуправни споразуми , друштвени договори  и тзв . договорна економија су условно речено економске категорије прошлости. 
Тржишни услови привређивања је нова , можемо слободно рећи планетарна платформа на којој се гради нови мултиекономски , национални и мулти национални свет у области тржишта .
Право Европске Уније у области конкуренције ситуирано је када је реч о општем оквиру у одредбама члана 3, и чланова 8199.
Руководећи се прилично широким приступом могли би поделити на оно које се фокусира на активности државе , односно влада и оно које се односи на активности приватних субјеката .
У теоријском смислу , оригиналан концепт конкуренције бележимо још 18 веку , када је Адам Смит изнео своја схатања о неопходности уклањања законских препрека слободној трговини .
Модерни теоријски концепти су се базирали на тзв. „перфектној конкуренцији ’’. Овај приступ и поклоници те школе нарочито су били бројни у САД . Њихове теоријске основе конкуренције базирале су се на неколико претпоставки , од којих спомињемо само оне најважније и то : неограничен број продаваца и купаца на тржишту , хомогенизација производа у погледу квалитета , нужност поштојања правих информација за купце и постизање максималне кориристи за њих итд. (из 1. Схерман ацт , из 1890)
Пројекција перфектног тржишта , наравно , не припада сфери реалног живота . Опште је познато да постоји појава поделе тржишта .
Наравно , у том смеру морају поштојати акције надлежних власти у сврху сузбијања тих активности како би се оставиле отворене могућности за обављање конкурентнх активности .
ПРАВО КОНКУРЕНЦИЈЕ
Коментаришући интервенције државе у овој сфери , чувена чикашка школа је дала нови модел политике конкуренције , веома различит од традиционалних школа . Припадници ове школе се залажу за потуну слободу утакмице на тржишту , уз минимално учешће интервенција државе и то у случајевима неопходности откалањања најтежих повреда . Остале активности противне политици конкуренције тржиште аутономно , без икавог уплитања са стране , најбоље регулише .
Неколико базичних економских принципа лежи у основи права конкуренције . Пре свега , настоји се са становиста општег интереса постићи што је могуће директније и са мањом ценом што бољи производ . Право , конкуренција омогућава оживотворење система слободне утакмице предузећа на тржишту и ефикасну алокацију ресурса како би се обезбедила заштита потрошача од прекомерног раста цена .
У систему правилне конкуренције одвија се утакмица између бројних продаваца и , такође , бројних купаца . И једним и другима морају бити на располагању употребљиве информације . Конкуренција омогућава одржање цена блиско ценама коштања , што доприноси изградњи важности позиције купаца .
Данас је на делу ефективна конкуренција са ефикасним и потпуно одговорним продавцима . То , свакако , доприноси одржању слободног приступа на тржишту . Омогућава се и малим и средњим предужецима приступ . Тиме се постиже диверсификација субјекта на тржишту , односно оснажује се плурализам . Право конкуренције тиме на посредан начин оснажује демократске институције . Такође , омогућава да се превазилази артифицијелна подела тржишта заснована на националним границама .
Један од најважнијих сегмента изградње јединствениг тржишта у ЕУ је право конкуренције . Комисија ЕУ у овој сфери је независан орган . У суштини , политика конкуренције се заснива на оснаживању конкуренције међу фирмама , борбу против монополистичког положаја или олигоположаја па и привилегија националних произвођаца . Једино је на таква начин могуће постићи циљ да потрошач по најповољнијим ценама добије жељене производе , услуге и робу .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET